Úvod Auto - moto Elektromobil Model 3 bude cenovo dostupný

Elektromobil Model 3 bude cenovo dostupný

Foto: archív

Elektromobily by mali byť budúcnosťou automobilovej dopravy, keďže sú ekologické a neveľmi nákladné na prevádzku. To, čo ich zatiaľ drží príliš ďaleko od garáží bežných spotrebiteľov, je cena. V krátkom čase by sa to však malo zmeniť.

Americká automobilka Tesla Motors, ktorá v súčasnosti predáva Model S a SUV s označením Model X, začne onedlho prijímať predobjednávky na tretie vozidlo. Pripravovaný Model 3 by si tak mal zarábať na seba ešte pred samotným predajom, ako aj predchádzajúce modely.

Foto: archív
Foto: archív

Predstaví sa na marcovom autosalóne v Ženeve a podľa šéfa automobilky Elona Muska sa má dostať do výroby v priebehu budúceho roka. Malo by ísť o zmenšenú verziu Modelu S so slabšou výbavou, pričom sa bude vyrábať v dvoch verziách.

Cena nového modelu s dojazdom na jedno nabitie vyše 300 kilometrov sa odhaduje na len 25-tisíc dolárov. V USA je totiž možné dostať od štátu na elektromobily veľké daňové úľavy a federálna dotácia vo výške 7 500 dolárov je dostupná pre všetkých. V krajine je podľa Bloombergu priemerná cena nového automobilu 31-tisíc dolárov.

Jediné prekážky jeho masového rozšírenia môžu byť na strane automobilky – má kapacitné obmedzenia a problémy s výrazným odďaľovaním termínu jeho vypustenia na trh. S tým má Tesla negatívne skúsenosti už z minulosti, pretože aj Model X začala predávať s dvojročným sklzom.

Foto: archív
Foto: archív