Úvod Spoločnosť Elektronické preukazy poistencov nebudú

Elektronické preukazy poistencov nebudú

Foto: sme.sk

Elektronické preukazy poistencov nebudú. Termín ich zavedenia sa najprv posúval a ministerstvo zdravotníctva teraz navrhlo ich vydávanie úplne zrušiť. Vyplýva to z návrhu novely zákona o národnom zdravotníckom informačnom systéme.

Poistenci majú pre potreby elektronického zdravotníctva využívať občianske preukazy s elektronickým čipom. Občiansky preukaz s elektronickým čipom bude možné použiť na prístup k údajom v elektronickej zdravotnej knižke aj na identifikáciu u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

Keďže takýto občiansky nemá každý, do konca roka 2021 budú môcť ošetrujúci lekári či záchranári pristupovať k údajom z elektronickej zdravotnej knižky zadaním rodného čísla. Poistenci budú na preukazovanie využívať dovtedajšie preukazy poistenca.

Foto: sme.sk
Foto: sme.sk

Termíny vydávania elektronických preukazov poistenca sa posúval viackrát, rovnako ako celá elektronizácia zdravotníctva. Podľa platnej legislatívy ich malo Národné centrum zdravotníckych informácií začať vydávať od júna 2017. Bývalý riaditeľ NCZI Igor Serváček podpísal zmluvu za 18 miliónov eur na dodávku informačného systému na vydávanie a správu čipových kartičiek poistenca v marci, krátko po parlamentných voľbách.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker ju dal zrušiť hneď po svojom nástupe. Podľa Najvyššieho kontrolného úradu SR by si totiž zavedenie elektronických preukazov poistenca vyžiadalo ďalšie mnohomiliónové náklady. Odporučil, aby sa na tieto potreby využívali občianske preukazy s čipom. S ich použitím projekt počítal už v počiatočnej fáze.