Úvod Spoločnosť Elektroniku treba pred horúčavami chrániť

Elektroniku treba pred horúčavami chrániť

Foto: archív

V letných horúčavách si na dovolenku, napríklad na pláž, mnohí dovolenkári nosia so sebou mobilné telefóny, notebooky, tablety či fotoaparáty. Pritom však zabúdajú na to, že elektronika – a najčastejšie práve notebooky – je na okolitú vysokú teplotu pomerne citlivá.

Notebooky, tablety aj smartfóny majú v sebe batériu, ktorá nie je určená na použitie pri vysokých teplotách. Zariadenia sa môžu začať neštandardne správať, batéria sa môže vysokými teplotami poškodiť a môže byť nepoužiteľná. Práve preto sa neodporúča nechávať ju na priamom slnku či v aute.

Pri prehriatí je vhodné nechať takéto zariadenia pred ďalším použitím ochladiť na bežnú teplotu. Pri ich použití napríklad na pláži treba rátať s tým, že sa do nich môže dostať voda, piesok a iné nečistoty, prípadne sa môžu zariadenia na priamom slnku prehriať a poškodiť.

K najčastejším poškodeniam notebookov patria rozbité LCD panely, prípadne iné „povrchové zranenia“. V prípade mobilov a tabletov sú najcitlivejšie displej a rohy pri páde na zem. Pri fotoaparátoch je citlivá najmä optika, ktorú poškodzuje rôzne znečistenie, predovšetkým piesok v objektíve.

Používateľom notebookov postačí, ak budú priebežne čistiť zašpinenú LCD obrazovku špeciálnymi vlhčenými utierkami na LCD panely. Pri notebookoch je dobré aj raz či dvakrát za rok povysávať otvory, v ktorých sa môže usádzať prach (väčšinou ide o vetranie). Na mobilné telefóny špecialisti odporúčajú ochranné sklo a zadný ochranný kryt.