Úvod ZO ZAHRANIČIA Macron: Európa musí znížiť svoju závislosť od USA v otázke obrany

Macron: Európa musí znížiť svoju závislosť od USA v otázke obrany

Emmanuel Macron. (Foto: archív)

Francúzsky prezident Emmanuel Macron si myslí, že Európa musí v rámci Severoatlantickej aliancie zohrávať asertívnejšiu úlohu, znížiť svoju závislosť od USA a rozvíjať vlastné obranné kapacity, aby zabezpečila mier v regióne, ktorým otriasa vojna na Ukrajine.

Povedal to v rozhovore, ktorý poskytol pre francúzsky denník Le Monde, americký Wall Street Journal a libanonský an-Nahár na palube lietadla pri návrate zo samitu v jordánskej metropole Ammán.

Macron v rozhovore zdôraznil, že svoje úsilie o rozvoj európskej obrany nevníma ako alternatívu k NATO. Tvrdí, že silnejšia Európa umožní kontinentu, aby sa v rámci aliancie stal autonómnejší – konať vnútri NATO, s NATO, ale aj nezávisle od NATO“. „Aliancia nie je niečo, od čoho som závislý, je to niečo, čo si vyberám … Musíme prehodnotiť našu strategickú autonómiu,“ zdôraznil.

Francúzsky prezident sa v interview vyjadril aj k perspektíve vstupu Ukrajiny do NATO. „Vstup Ukrajiny do NATO by Rusko vnímalo ako konfrontáciu. So súčasným Ruskom si to nemožno predstaviť,“ povedal Macron.

Macron súčasne zdôraznil: „Bez ohľadu na to, či Ukrajina vstúpi do NATO alebo nie — a to nie je najpravdepodobnejší scenár — bude musieť dostať bezpečnostné záruky, ktoré budú o to silnejšie, že bola napadnutá Ruskom.“

V rozhovore sa Macron vrátil aj k svojej téze, že na konci ukrajinského konfliktu je potrebné poskytnúť „bezpečnostné záruky“ nielen Ukrajine, ale aj Rusku, za čo si nedávno vyslúžil silnú kritiku v Kyjeve i vo východnej Európe.

„Nakoniec budeme musieť všetkých dostať za spoločný stôl. A tak by mi všetci Európania a ľudia zo Západu, ktorí mi kážu o morálke, mali vysvetliť, s kým budú sedieť za jedným stolom,“ vyhlásil Macron. „Nechcem, aby Číňania a Turci boli jediní, ktorí budú rokovať deň po…,“ povedal Macron, pričom narážal na sprostredkovateľské úsilie tureckej diplomacie.