Úvod Ekonomika Energie pre domácnosti po rokoch zdražejú

Energie pre domácnosti po rokoch zdražejú

Foto: archív

Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Ľubomír Jahnátek predstavil najdôležitejšie cenové rozhodnutie roka. Domácnosti a malé podniky sa nepotešia. Po prvý raz po rokoch totiž nedochádza k zlacňovaniu, naopak, za energie si priplatia.

Hore pôjdu ceny plynu, elektriny, tepla aj vody. Koncová cena elektriny pre domácnosti od 1. januára 2018 medziročne stúpne v priemere o 2,71 percenta. Cena plynu pre domácnosti sa zvýši priemerne o 0,38, cena tepla o 1,0, dodávka vody o 0,18 percenta. Jahnátek zároveň pripomenul, že každý dodávateľ a distribučná sieť majú vlastné kalkulácie, preto sa konkrétne ceny môžu líšiť.

Zdražovanie sa očakávalo už dlhšie, z dôvodu prebiehajúcich rokovaní s regulátorom však spoločnosti doteraz odmietali zaujať konkrétnejšie stanovisko. Dôvodom zdražovania je primárne vývoj na trhoch. Cena silovej elektriny na burzách dlhodobo rástla, ceny plynu vzrástli tiež – o 4,72 percenta.

Regulované poplatky začali klesať od roku 2013 a tento trend pokračoval aj v rokoch 2014 až 2016. Podstatný podiel na tom malo zlacňovanie elektriny na burze. Potom však cena elektriny začala opäť rásť a momentálne dosahuje štvorročné maximá na úrovni 38,17 eura za megawatthodinu, pričom vlani sa pohybovala na úrovni 20 eur.

Dôvodom nárastu je čierne uhlie, dôležitý zdroj elektriny, ktoré musíme dovážať. Čína si ako najväčší spotrebiteľ uhlia na svete začala optimalizovať ťažbu a stiahla všetko voľné uhlie zo svetového trhu, čo sa prejavilo na cenách.