Úvod Politika Erdogan: Chášukdží bol obeťou vopred pripravenej a „brutálnej“ vraždy

Erdogan: Chášukdží bol obeťou vopred pripravenej a „brutálnej“ vraždy

Foto: archív

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil, že saudskoarabskí predstavitelia začali plánovať vraždu saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího už v dňoch pred jeho smrťou. Podľa Erdogana predstavitelia Saudskej Arábie začali pripravovať plány proti Chášukdžímu koncom septembra, niekoľko dní pred jeho zmiznutím, ku ktorému prišlo po tom, ako 2. októbra vstúpil do priestorov saudskoarabského konzulátu v Istanbule.

Turecký prezident v prejave k členom svojej vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) v parlamente ďalej uviedol, že členovia tímu saudskoarabských agentov začali prichádzať na konzulát deň pred zabitím novinára. Na konzuláte prišlo k odstráneniu kamier.

Turecký prezident tiež vyzval saudskoarabského kráľa Salmána, aby umožnil súdenie 18 podozrivých z Chášukdžího zabitia na tureckých súdoch. V súvislosti s prípadom sa bude diskutovať aj o otázke diplomatickej imunity, uviedol Erdogan. Podľa neho má Turecko silné dôkazy o tom, že “Chášukdží bol obeťou vopred pripravenej a ‘brutálnej’ vraždy, ktorá nemôže byť ‘ututlaná’”.

Vyzval Saudskú Arábiu, aby prezradila, kto nariadil túto vraždu. Uviedol, že všetci zodpovední musia byť potrestaní nehľadiac na ich postavenie – od človeka, ktorý vraždu nariadil, až po tých, ktorí ju vykonali. „Kde je telo Džamála Chášukdžího?“ opýtal sa Erdogan. Po prvý raz tiež potvrdil, že po novinárovom zabití bol využitý na zmätenie úradov jeho dvojník.

Erdogan uviedol, že tri tímy z celkovo 15 saudskoarabských občanov prišli do Istanbulu viacerými leteckými linkami. Deň pred novinárovým zabitím podľa neho niekoľkí členovia skupiny išli do lesa neďaleko konzulátu – do oblasti, ktorú minulý týždeň prehľadala turecká polícia pátrajúca po Chášukdžího tele.

Džamál Chášukdží. (Foto: archív)

Saudská Arábia najskôr popierala, že by niečo vedela o jeho zmiznutí, potom tvrdila, že Chášukdžího – prispievateľa novín The Washington Post a kritika saudskoarabskej kráľovskej rodiny a korunného princa Muhammada bin Salmána – zabili 2. októbra pri „bitke“ s predstaviteľmi kráľovstva. Tí boli za ním vyslaní s úlohou, aby ho „povzbudili“ k návratu do Saudskej Arábie.

Časti tela patriace saudskoarabského novinárovi Džamálovi Chášukdžímu, zavraždenému na konzuláte Saudskej Arábie v tureckom Istanbule, sa krátko po Erdoganovom prejave našli. Objavili ich v záhrade domu saudskoarabského generálneho konzula. Informovala o tom televízna stanica Sky News. Podľa jedného z nemenovaných zdrojov, na ktoré sa odvoláva, bol novinár rozsekaný na kúsky a jeho tvár bola znetvorená.

Saudská Arábia najskôr popierala, že by niečo vedela o jeho zmiznutí. Potom tvrdila, že Chášukdžího – prispievateľa novín The Washington Post a kritika saudskoarabskej kráľovskej rodiny a korunného princa Muhammada bin Salmána – zabili 2. októbra pri „bitke“ s predstaviteľmi kráľovstva. Tí boli za ním vyslaní s úlohou, aby ho „povzbudili“ k návratu do Saudskej Arábie.

Saudskoarabský minister zahraničných vecí Ádil Džubajr nakoniec oficiálne označil zabitie novinára ako „vraždu“, pripomína agentúra DPA. Saudská Arábia uviedla, že pre podozrenie z podielu na tomto čine bolo zadržaných 18 osôb.