Úvod Politika Erdogan dal nahrávky súvisiace s vraždou Chášukdžího Rijádu a Washingtonu

Erdogan dal nahrávky súvisiace s vraždou Chášukdžího Rijádu a Washingtonu

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.(Foto: archív)

Turecko poskytlo nahrávky súvisiace s vraždou saudskoarabského novinára Džamálal Chášukdžího z 2. októbra aj Rijádu, Parížu, Washingtonu a ďalším metropolám, oznámil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

„Nahrávky sme odovzdali, dali sme ich Saudskej Arábii, dali sme ich Washingtonu, Nemcom, Francúzom, Angličanom,“ uviedol Erdogan v televíznom prejave. „Vypočuli si rozhovory, ktoré tu prebehli; poznajú ich,“ doplnil turecký prezident. Predstavitelia dodali, že im neposkytli nijaké písomné dokumenty.

Podľa tureckých úradov Chášukdžího zavraždili 2. októbra hneď po príchode na saudskoarabský konzulát v Istanbule, kde si chcel prevziať dokumenty potrebné na sobáš s jeho tureckou snúbenicou.

Turecko tvrdí, že Chášukdžího po vstupe na konzulát zaškrtili a rozštvrtili členovia vražedného komanda vyslaného zo Saudskej Arábie. Turecké médiá tiež priniesli správy, podľa ktorých jeho telo bolo zrejme chemicky „rozpustené“. Rijád pôvodne tvrdil, že novinár konzulát opustil. Saudskoarabská prokuratúra však neskôr oznámila, že bol zámerne zavraždený. Saudskoarabskí činitelia teraz označujú vraždu novinára za svojvoľnú operáciu agentov, ktorí prekročili svoje právomoci.

Novinárovo telo sa doteraz nenašlo. Nie je ani potvrdené, kto vraždu nariadil. Erdogan však z nariadenia zločinu obvinil „najvyššie úrovne“ saudskoarabskej vlády, pričom niektorí predstavitelia ukázali prstom na všemocného korunného princa Muhammada bin Salmána. Chášukdží (59) bol kritikom vplyvného saudskoarabského korunného princa, žil v dobrovoľnom exile v USA a bol prispievateľom denníka Washington Post.

Džamál Chášukdží. (Foto: archív)