Úvod ZO ZAHRANIČIA Erdogan kritizoval Bidena za výroky na adresu Vladimira Putina

Erdogan kritizoval Bidena za výroky na adresu Vladimira Putina

Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan. (Foto: archív)

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan kritizoval amerického prezidenta Joea Bidena za jeho výrok, v ktorom pripustil, že ruského prezidenta Vladimira Putina možno považovať za „zabijaka“. „Komentár pána Bidena o Putinovi nie je hodný hlavy štátu,“ povedal turecký prezident. Zároveň pochválil Putina za jeho „inteligentnú a elegantnú odpoveď“.

Biden v rozhovore pre televíziu ABC na otázku moderátora, či Biden považuje Putina, ktorý je obviňovaný z tvrdých zákrokov proti svojim oponentom, za „zabijaka“, odpovedal „áno“. V rozhovore tiež pohrozil Putinovi, že ponesie následky za údajné zasahovanie do amerických prezidentských volieb, ktoré sa konali vlani v novembri.

Tieto Bidenove slová okamžite vyvolali búrlivú reakciu Ruska, ktoré po Bidenovom rozhovore pre ABC povolalo svojho veľvyslanca v USA do Moskvy na „naliehavé konzultácie o budúcnosti vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom“.

Erdoganovo vyjadrenie podľa názoru niektorých západných médií odráža aktuálne napätie v americko-tureckých vzťahoch, ktoré medzi oboma krajinami panuje od Bidenovho nástupu do Bieleho domu, v ktorom v januári nahradil Donalda Trumpa.

Washington a Ankara majú už vyše roka vážne spory z viacerých dôvodov. Washington nesúhlasí s aktivitami Turecka v Sýrii a s jeho krokmi v konflikte medzi Arménskom a Azerbajdžanom či vo východnom Stredomorí. USA už predtým pre nákup S-400 vylúčili Turecko z vývoja „neviditeľnej“ stíhačky F-35 a zo súvisiaceho výcvikového programu.