Úvod ZO ZAHRANIČIA Erdogan po výbuchu na Kachovskej priehrade navrhol Zelenskému i Putinovi medzinárodné vyšetrovanie

Erdogan po výbuchu na Kachovskej priehrade navrhol Zelenskému i Putinovi medzinárodné vyšetrovanie

Recep Tayyip Erdogan. (Foto: archív)

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v telefonáte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským navrhol vytvorenie medzinárodnej komisie na vyšetrovanie zničenia výpustov Kachovskej priehrady na juhu Ukrajiny. Tento návrh predstavil aj ruskému lídrovi Vladimirovi Putinovi.

Zo zničenie sa navzájom obviňujú Rusko a Ukrajina. Turecko, členský štát NATO má dobré vzťahy s oboma krajinami. „Prezident Erdogan navrhuje zriadenie komisie s účasťou odborníkov z bojujúcich strán, z OSN a medzinárodného spoločenstva vrátane Turecka. Podrobne by vyšetrovala výbuch na Kachovskej priehrade,“ uviedol prezidentský úrad po telefonáte so Zelenským.

Erdogan predstavil ten istý návrh aj v samostatnom telefonáte s ruským prezidentom Putinom a povedal mu, že Turecko je ochotné zohrať v tom svoju rolu. Putinovi uviedol, že „je dôležité vykonať dôkladné vyšetrovanie výbuchu na Kachovskej priehrade tak, aby nezostal nijaký priestor pre podozrenie“.

Kachovská priehrada na rieke Dneper okrem výroby elektrickej energie poskytovala chladiacu vodu pre Záporožskú atómovú elektráreň, zároveň zásobovala kanál privádzajúci vodu na ruský Krymský polostrov a sú na ňu napojené aj poľnohospodárske zavlažovacie systémy v Chersonskej oblasti.