Úvod Politika Erdogan potlačil pokus o štátny prevrat

Erdogan potlačil pokus o štátny prevrat

Foto: archív

Pokus o štátny prevrat, ktorý v noci nadnes uskutočnila v Turecku frakcia armády, sa podľa najnovších správ podarilo vládnym silám potlačiť. V súvislosti s týmito udalosťami bolo dosiaľ po celej krajine zatknutých 754 členov ozbrojených síl.

Podľa údajov tureckej armády spresnil, že počas pokusu o prevrat bolo zabitých najmenej 194 ľudí. Medzi obeťami na životoch je 47 civilistov a 104 vzbúrencov, informoval zastupujúci náčelník generálneho štábu armády Ümit Dündar, ktorého vyhlásenie prevzala agentúra DPA. Z veľkých miest je stále hlásená sporadická streľba a lokálne konflikty. V noci prišlo najmä v hlavnom meste Ankara a Istanbule k početným nepokojom, výbuchom a útokom vzdušných síl.

Vodcom pokusu o štátny prevrat bol plukovník Muharrem Kose. Medzi ďalšími dôstojníkmi zapletenými do pokusu o prevrat sú Mehmet Oguz Akkus, Erkan Agin a Dogan Uysal. Na Atatürkovom medzinárodnom letisku v Istanbule, ktoré dočasne obsadili povstalci, ráno obnovili prevádzku.

Foto: archív
Foto: archív

Turecká vláda pracuje na úplnom potlačení pokusu o štátny prevrat. Vyhlásil to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v televíznom prejave. Hlavné mesto Ankara aj Istanbul majú za sebou noc plnú výbuchov, streľby, vzdušných útokov a nepokojov v uliciach.

Erdogan prehovoril k národu z Istanbulu, kam sa premiestnil v noci z prímorského letoviska Marmaris. Počas prejavu odvysielanom štátnou televíziou uviedol, že vláda už začala v radoch armády zatýkať prívržencov prevratu, “ktorí zaplatia vysokú cenu za vlastizradu Turecka”. Prezident dodal, že jeho generálneho tajomníka uniesli osnovatelia vzbury.

Americký prezident Barack Obama v reakcii na pokus o štátny prevrat v Turecku, ktorý v noci nadnes uskutočnila frakcia armády, vyhlásil, že všetky strany v tejto krajine by mali podporovať demokraticky zvolenú vládu, zachovať si umiernenosť a vyvarovať sa násilia.