Úvod ZO ZAHRANIČIA Erdogan: Provokačnou politiku proti Rusku Západ nič nedosiahne

Erdogan: Provokačnou politiku proti Rusku Západ nič nedosiahne

Recep Tayyip Erdogan. (Foto: archív)

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil západné krajiny zo zinscenovania provokácií proti Ruskej federácii, ktoré podľa jeho slov prinútili obmedziť dodávky energií do Európy.

Erdogan udržiava dobré pracovné vzťahy s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a zároveň zachovávať neutrálny postoj v súvislosti s konfliktom na Ukrajine, kam však dodáva zbrane aj bojové drony.

Erdogan povedal novinárom, že chápe Putinovo rozhodnutie pozastaviť plynovod Nord Stream 1 do Nemecka. „Môžem veľmi jasne povedať, že postoj Západu – pričom nie je potrebné nikoho menovať – nepovažujem za správny. Ide totiž o politiku založenú na provokáciách… Ak sa bude snažiť ďalej viesť provokačnú vojnu, nebude schopný dosiahnuť potrebný výsledok,“ povedal.

Turecký prezident sa v ostatnom čase pokúša využiť svoje otvorené vzťahy s Moskvou i Kyjevom na to, aby zorganizoval rozhovory medzi Putinom a ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. „Ako Turecko sme vždy udržiavali politiku rovnováhy medzi Ukrajinou a Ruskom. V tejto vyváženej politike budeme pokračovať,“ uviedol.

Turecko sa nepridalo k západným krajinám, ktoré na Rusko uvalili sankcie pre inváziu na Ukrajinu. Erdogan s Putinom zároveň na nedávnom stretnutí v ruskom letovisku Soči podpísal novú dohodu o ekonomickej spolupráci.