Úvod Politika Erdogan sa únii vyhráža otvorením hraníc pre migrantov

Erdogan sa únii vyhráža otvorením hraníc pre migrantov

Foto: archív

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pohrozil otvorením hraničných priechodov pre tisíce utečencov, ktorí sa chcú dostať do Európy. Reagoval tak na návrh Európskeho parlamentu zmraziť prístupové rokovania EÚ s Ankarou.

„Keď sa na hraničnom priechode v bulharskej Kapikule objavilo 50-tisíc emigrantov, volali ste o pomoc. Začali ste sa pýtať sami seba, čo budete robiť, ak Turecko otvorí hranice. Kŕmime tri milióny utečencov. Vy ste sa však spreneverili svojim sľubom. Pozorne ma počúvajte: ak pôjdete ešte ďalej, tie hranice sa otvoria,“ vyhlásil turecký prezident počas prejavu v Istanbule.

Európsky parlament prijal nezáväzné uznesenie, ktoré odporúča zmraziť prístupové rokovania pre postup Ankary proti údajným účastníkom nedávneho nevydareného puču. Návrh však ráta aj s možnosťou obnovenia rozhovorov únie s Tureckom.

Foto: archív
Foto: archív

Turecký premiér Binali Yildirim je presvedčený, že prerušenie rozhovorov poškodí viac starý kontinent ako Turecko. Na jeho území sa dnes nachádza približne 2,7 milióna sýrskych utečencov.

Turecký vicepremiér Numan Kurtulmus kritiku rozšíril aj na Organizáciu spojených národov. Tvrdí, že nielen ona, ale aj ďalšie medzinárodné organizácie prestali byť schopné riešiť svetové problémy. Vyhlásil, že Turecko nezmení svoju zahraničnú politiku a aj naďalej sa bude riadiť svojimi národnými záujmami.

Európska únia uzavrela v marci s Tureckom dohodu, ktorá mala zastaviť prílev utečencov z Turecka do Grécka. Únia za to Ankare sľúbila značnú finančnú pomoc, pokrok v prístupových rokovaniach aj uvoľnenie vízového režimu. Turecko však úniu obviňuje z neplnenia dohody a hrozí jej vypovedaním. EÚ zrušenie víz podmienila mnohými požiadavkami, väčšinu z nich pritom Ankara doteraz nesplnila.