Úvod Politika Erdogan sa vyhráža Európanom: Nikde nebudete môcť bezpečne chodiť po uliciach

Erdogan sa vyhráža Európanom: Nikde nebudete môcť bezpečne chodiť po uliciach

Foto: archív

Európania sa nebudú môcť nikde vo svete bezpečne pohybovať po uliciach, ak Európa nezmení svoj postoj. To sú podľa agentúry Reuters slová tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorý Európu opätovne vyzýva, aby „dodržiavala ľudské práva a demokraciu“.

Erdogan a tureckí ministri v poslednom čase opakovane kritizujú predovšetkým Holandsko a Nemecko za to, že tieto krajiny zabránili tureckej vládnej strane agitáciu na zhromaždeniach pre Turkov v exile. Kampaň ich mala presvedčiť, aby v aprílovom referende hlasovali za posilnenie právomocí hlavy štátu. Ankara v tejto súvislosti obvinila Nemecko z nacistických praktík. Erdogan dokonca vyhlásil, že súčasná Európa je podľa neho fašistická a krutá ako v období pred 2. svetovou vojnou.

„Ak bude Európa takto pokračovať, nijaký Európan nikde vo svete nebude môcť bezpečne chodiť po uliciach. Turecko vyzýva Európu, aby dodržiavala ľudské práva a demokraciu,“ povedal turecký prezident na akcii pre miestnych novinárov v Ankare. Turecký vicepremiér Numan Kurtulmus potvrdil, že tureckí vládni činitelia sa síce stále zúčastňujú na akciách pre tureckú diaspóru v Európe, ale už neagitujú.