Úvod Politika Erdogan: Spojené štáty vedú proti Turecku sprisahanie

Erdogan: Spojené štáty vedú proti Turecku sprisahanie

Foto: archív

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan je presvedčený, že Spojené štáty vedú proti Turecku sériu sprisahaní. Reagoval tak na rozhodnutie newyorského súdu, ktorý uznal jedného zo šéfov tureckej štátnej banky vinným z účasti na komplote s cieľom pomôcť Iránu vyhnúť sa americkým sankciám prostredníctvom finančných transakcií v hodnote miliardy dolárov.

Ankara rozhodnutie súdu označila za nespravodlivé, nešťastné a za bezprecedentný zásah do vnútorných záležitostí Turecka. Rozsudok nad bankárom padne až v apríli. „Spojené štáty teraz vedú sériu veľkých komplotov – a to nielen justičných, ale aj ekonomických,“ povedal Erdogan na tlačovej konferencii v Istanbule. „Ak je toto americké chápanie spravodlivosti, potom je svet stratený.“

Turecký prezident sa už predtým vyjadroval o kauze ako o politickom útoku na svoju vládu. Zároveň dodal, že dvojstranné právne dohody medzi Washingtonom a Ankarou strácajú platnosť.

Mehmet Hakan Atilla, 47-ročný niekdajší bankár tureckej štátnej banky, bol uznaný vinným okrem iného z bankového podvodu a sprisahania s cieľom porušiť zákon o amerických sankciách. Proti Atillovi svedčil kľúčový muž celého procesu, turecko-iránsky obchodník Reza Zarrab. Erdogan podľa neho vedel, že Turecko napriek americkým sankciám obchoduje s Iránom a z vtedajšej pozície premiéra to schválil.

Zarraba v USA zatkli predvlani a v kauze figuroval ako jeden z obvinených. K nezákonným finančným transakciám v prospech Teheránu sa priznal a vlani v októbri pristúpil na dohodu o spolupráci s americkou justíciou, pretože mu hrozil dlhoročný trest.