Úvod Politika Erdogan spustil po prevrate masové čistky

Erdogan spustil po prevrate masové čistky

Foto: archív

Viac než 50 000 osôb už v Turecku zatkli, prepustili zo zamestnania alebo suspendovali v rámci vládnych opatrení po víkendovom neúspešnom pokuse o vojenský prevrat v krajine. Informovala o tom stanica BBC.

Čistky zamerané proti ľuďom, označeným za nelojálnych k tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi, sa rozšírili už aj na učiteľov, dekanov univerzít, ako aj médiá. Vláda tvrdí, že tieto osoby sú spolčené s exilovým duchovným vodcom Fethullahom Gülenom, ktorý však odmieta vyhlásenia, že stojí za organizovaním tohto povstania.

Turecká najvyššia rada pre vzdelávanie zakázala až do odvolania všetkým svojim akademikom cestovať do zahraničia. Bližšie detaily o zákaze nie sú známe. Opatrenie prišlo iba deň po tom, ako najvyššia rada pre vzdelávanie nariadila odstúpenie 1 577 dekanov na všetkých univerzitách v krajine. Ministerstvo školstva v utorok zrušilo licenciu 21 000 učiteľom pôsobiacim v súkromných inštitúciách.

Vo viacerých tureckých mestách bolo zatknutých sedem ľudí, ktorí na sociálnych sieťach podporili minulotýždňový pokus o prevrat v Turecku alebo kritizovali tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Informovala o tom ráno agentúra DPA s odvolaním sa na spravodajskú televíziu CNN Türk.

Zadržaní sú podľa nej obvinení okrem iného z toho, že zverejnením svojich stanovísk „porušili ústavný poriadok“, „velebili zločincov“ alebo urazili Erdogana. Noviny Cumhuriyet oznámili, že v meste Tekirdag, ležiacom v európskej časti Turecka, bol zatknutý 18-ročný mladík za údajnú urážku prezidenta.

Foto: archív
Zatknutí pučisti sú údajne mučení. (Fotokoláž: archív)

Podľa štátnej tlačovej agentúry Anadolu vydalo policajné riaditeľstvo v Ankare po neúspešnom prevrate výzvu, aby občania hlásili profily na sociálnych sieťach, ktoré podporujú „teroristickú činnosť“ a šíria „čiernu propagandu“. Z takýchto stránok treba zhotoviť screenshoty a polícii poslať informácie o podozrivých profiloch. Nie je jasné, či zatknutia siedmich osôb súvisia s uvedenou výzvou.

Násilie sprevádzajúce pokus o prevrat v Turecku si v noci na sobotu podľa oficiálnych údajov vyžiadalo 208 mŕtvych civilistov, vojakov a policajtov, ako aj životy 24 pučistov. Odvolané a zatknuté boli tisíce príslušníkov bezpečnostných zložiek a sudcov. Erdogan vzburu časti armádny spája s aktivitami kazateľa Fethullaha Gülena žijúceho v americkom exile, za „formálneho vodcu chunty“ je považovaný bývalý veliteľ vojenského letectva Akin Öztürk.

Turecko nalieha na USA, aby vydali Gülena na trestné stíhanie. Táto záležitosť bola aj predmetom telefonátu medzi Erdoganom a jeho americkým náprotivkom Barackom Obamom, tvrdí hovorca Bieleho domu Josh Earnest.

Hovorca ministerstva zahraničných vecí Mark Toner potvrdil, že USA dostali od tureckej vlády dokumenty o Gülenovi a momentálne skúmajú, či obsahujú aj oficiálnu žiadosť o vydanie. Rozhodnutie o extradícii podľa neho padne na základe dohody medzi oboma krajinami. Erdogan v Ankare vedie zasadanie svojej bezpečnostnej rady a vládneho kabinetu, a to po prvý raz odvtedy, ako sa vrátil do metropoly po neúspešnom pokuse o prevrat.