Úvod ZO ZAHRANIČIA Esbéeskar v USA nepustil do obchodu zákazníčky bez rúška. Zaplatil za to životom

Esbéeskar v USA nepustil do obchodu zákazníčky bez rúška. Zaplatil za to životom

Foto: archív

Štyridsaťtriročný príslušník bezpečnostnej služby Calvin Munerlyn prišiel o život v obchode v meste Flint v americkom Michigane po tom, čo napomenul zákazníčku, že nemá v súlade s nariadením nasadené rúško.

Jej rodina to považovala za urážku a strážcu zastrelila. Časť páchateľov sa nepodarilo zadržať a sú na úteku. Odmietanie nosiť rúška sa pre niektorých Američanov stalo vyjadrením rebélie proti úradom, ktoré podľa nich príliš zasahujú do ich slobôd.

„Munerlyn nechcel pustiť do obchodu štyridsaťpäťročnú Sharmel Teagueovú a jej dcéru, ktorá nemala rúško. Teagueová začala na strážcu kričať a pľuvať naňho. Munerlyn jej preto povedal, aby z obchodu odišla a inštruoval pokladníčku, aby zákazníčku neobslúžila,“ uviedol okresný prokurátor David Leyton.

Hoci dvojica odišla, Teagueová sa o dvadsať minút neskôr vrátila a priviezla so sebou svojho štyridsaťštyriročného manžela Larryho Teaguea a dvadsaťtriročného syna Ramonyea Bishopa. Priebeh incidentu zaznamenala bezpečnostná kamera.

Teague po príchode obvinil esbéeskara, že sa správal k jeho manželke neúctivo a Bishop ho následne strelil zozadu do hlavy. Keď na miesto prišla polícia, Munerlyn bol v bezvedomí a silno krvácal. Po prevoze do nemocnice zraneniu podľahol.

Zavraždený príslušník bezpečnostnej služby Calvin Munerlyn. (Foto: internet)

“Všetko naznačuje, že pán Munerlyn vykonával svoju prácu a rešpektoval nariadenia guvernérky zavedené v súvislosti s pandémiou koronavírusu, ktoré majú chrániť zamestnancov a zákazníkov obchodu,“ povedal prokurátor Leyton.

Trojica páchateľov čelí obvineniu z vraždy prvého stupňa a nezákonného držania strelných zbraní, zadržať sa však podarilo len Teagueovú. Jej manžel a syn sú na úteku. Podľa polície sú obaja ozbrojení a nebezpeční.

Munerlyn bol ženatý, bol otcom šiestich detí a vychovával aj ďalšie tri nevlastné deti. Na internete krátko po vražde vznikla verejná zbierka na podporu esbéeskarovej rodiny, na ktorú ľudia prispeli už vyše 320-tisícmi dolárov. Munerlynova vdova uviedla, že jej muž pracoval na tejto pozícii takmer tridsať rokov.

“Chcem, aby vrahovia vedeli, že bol mojím srdcom, mojím svetom a nemôžu zničiť jeho odkaz. Bude žiť naďalej skrze mňa a naše deti, „vyhlásila. Munerlynova vražda sa odohrala po vlne protestov proti opatreniam, ktoré nariadila guvernérka Gretchen Whitmerová.

Obyvatelia majú podľa nich zostať doma a v prípade pohybu na verejnosti nosiť rúško. Ich využívanie nie je v Spojených štátoch nariadené plošne a riadi sa miestnymi vyhláškami a odporúčaniami.

Foto: archív