Úvod ZO ZAHRANIČIA Estónsko neprijme ani jedného žiadateľa o azyl

Estónsko neprijme ani jedného žiadateľa o azyl

Mart Helme. (Foto: archív)

Estónsko neprijme nijakých žiadateľov o azyl, pretože má dosť problémov s ľuďmi prichádzajúcimi z Ukrajiny. Vyhlásil to estónsky minister vnútra Mart Helme. Podľa agentúry UNIAN Helme na stretnutí ministrov vnútra v Luxemburgu uviedol, že Estónsko v súčasnosti čelí veľmi silnému prisťahovaleckému tlaku z krajín bývalého Sovietskeho zväzu.

„Žiadatelia o azyl k nám neprichádzajú z Blízkeho východu alebo Afriky, ale z Ukrajiny. Na druhom mieste bolo Gruzínsko, potom Moldavsko a až potom Afganistan a podobné krajiny,“ povedal Helme. Na margo prisťahovalcov z Ukrajiny vyhlásil: „Stále zápasíme s týmto prisťahovaleckým tlakom a neregistrujeme nejaké veľké porozumenie voči nám.

Ukrajinci majú tendenciu integrovať sa do komunity hovoriacej po rusky a pre nás je to kultúrny a demografický problém. A ak začneme otvárať druhý a tretí front, aby sme obsiahli Latinskú Ameriku, Venezuelu, Blízky východ a potom subsaharskú západnú Afriku, nemáme nijakú silu.“

„Aby sme zabránili príchodu ľudí, ktorých nemôžeme prijať, a ľudí, ktorých nechceme prijať, musíme zaujať túto pozíciu… Kým sme my, teda Estónska konzervatívna ľudová strana, vo vláde, Estónsko neakceptuje prisťahovalcov,“ vyhlásil minister.