Úvod Ekonomika Estónsko pripravuje vlastnú kryptomenu

Estónsko pripravuje vlastnú kryptomenu

Vizualizácia: archív

Estónsko ako prvá krajina na svete pripravuje vlastnú digitálnu menu. Kryptomena má niesť meno estcoin, čo je spojenie názvu tejto pobaltskej krajiny (est) a anglického výrazu pre mincu (coin). Pomocnú ruku podal Vitalik Buterin, ktorému sa v životopise vyníma založenie kryptomeny Ethereum.

Nová digitálna mena by sa do obehu dostala primárnym predajom investorom. Ich distribúciu by riadil štát, no prostredníctvom e-občianstva k nej bude mať prístup ktokoľvek. E-občianstvo si už vybavilo viac ako 22-tisíc ľudí zo 138 krajín celého sveta vrátane 124 Slovákov. Ako vyplýva z aktuálnych štatistík, najviac ich pochádza z Fínska, nasledujú občania Ruska a Ukrajiny.

Šéf projektu e-občianstva Kaspar Korjus pripomína, že nejde o návrh na národnej úrovni: „Je to idea, ktorá je hodná zváženia, má potenciál stať sa realitou.“ Podobnou ideou sa zaoberá aj Čína. Vyvinula prototyp meny, ktorá by mohla byť jedného dňa v obehu.

Korjus by vyzbierané peniaze rád použil na investície do nových technológií a inovácie verejného sektora, ako je umelá inteligencia, z čoho by mohli profitovať ľudia na celom svete. Je presvedčený, že Estónsko by slúžilo ako model fungovania spoločnosti v digitálnej ére. Myslel aj na kritiku kryptomien, o ktorých sa často hovorí ako o prostriedku financujúcom nelegálne aktivity. Verí, že štátny dohľad by bol dostatočnou zárukou, aby sa štátom krytá mena nezaplietla do nekalých aktivít.

Projekt e-občianstva bol oficiálne spustený v decembri 2014. Umožňuje občanom iných krajín ako Estónsko založiť si firmu, zaplatiť rôzne platby či dane. Úspešný žiadateľ dostane kartičku, ktorú môže použiť na podpis dokumentov. Požiadať o e-občianstvo možno pomocou online žiadosti. Žiadateľ sa však potom musí dostaviť na estónsku ambasádu alebo do Tallinu na pohovor a v prípade úspešnosti dostane kartičku.

Estónsko patrí k svetovým priekopníkom digitalizácie spoločnosti. Nočná mora Slovákov, podanie daňového priznania, je v Estónsku otázka niekoľkých minút. ​Príkladom idú aj politické špičky: bývalý premiér Taavi Roivas podal svoje daňové priznanie na letisku v Luxembursku.