Úvod Politika EÚ a NATO podpíšu vyhlásenie o prehĺbení spolupráce

EÚ a NATO podpíšu vyhlásenie o prehĺbení spolupráce

Foto: Archivierung

Severoatlantická aliancia aj Európska komisia potvrdili, že v utorok 10. júla, v predvečer dvojdňového samitu NATO v Bruseli podpíšu spoločné vyhlásenie o spolupráci medzi NATO a EÚ. K podpisu príde v bruselskom Paláci Residence v tesnom susedstve budovy Európskej rady. Signatármi v mene EÚ budú predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a predseda Európskej rady Donald Tusk, v mene NATO vyhlásenie podpíše jej generálny tajomník Jens Stoltenberg.

Podľa nemenovaného diplomata z prostredia Aliancie je hlavným cieľom chystaného vyhlásenia potvrdiť transparentnosť vzájomných vzťahov a záväzok prehlbovania spolupráce v oblasti obrany, aby neprichádzalo k zbytočnej duplicite obranných aktivít.

Politické vyhlásenie by predovšetkým malo v budúcnosti uľahčiť vojenskú mobilitu, čiže presun vojenskej techniky a personálu naprieč európskym kontinentom. V praxi to znamená odbyrokratizovať súčasné čakacie lehoty pri pozemných transferoch a skrátiť ich z desiatok dní na maximálne päť dní, v ideálnom prípade na niekoľko hodín.