Úvod Politika EÚ chce zaviesť nové sankcie proti Venezuele

EÚ chce zaviesť nové sankcie proti Venezuele

Nicolás Maduro. (Foto: archív)

Európska únia zvažuje prijatie nových sankcií proti Venezuele. K takémuto opatreniu možno pristúpi v reakcii na výsledok prezidentských volieb. Šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová je totiž presvedčená, že „prebehli bez úcty k pluralizmu, demokracii, transparentnosti a právnemu štátu“.

Brusel, rovnako ako Washington, nie je spokojný s tým, že v nich jednoznačne zvíťazil doterajší prezident Nicolás Maduro. Ten získal svoj druhý šesťročný mandát v latinskoamerickej krajine, ktorá je síce bohatá na ropu, no zažíva hlbokú hospodársku i humanitárnu krízu prejavujúcu sa nedostatkom potravín, liekov i ďalších komodít.

Podľa ústrednej volebnej komisie dostal Maduro približne 68 percent hlasov, čím svojho najsilnejšieho súpera Henriho Falcóna porazil o vyše 40 percent. Falcón výsledky odmietol ako nelegitímne a vyzval na nové voľby, na ktoré je opozícia podľa jeho slov pripravená: „Prezidentské voľby sa mali pôvodne konať v decembri, ale presunuli sa na máj. Som ochotný znovu kandidovať v pôvodnom termíne.“

Falcónovi sa nepozdáva, že si Maduro získal voličov potravinovou pomocou. V krajine pre krízu funguje prídelový systém a potravinové balíčky sa rozdávajú na základe vlasteneckých preukazov. „Podcenili ma,“ vyhlásil Maduro po oznámení výsledkov. „Nikdy predtým prezidentský kandidát nezískal 68 percent hlasov a nikdy predtým nemal náskok 47 percentuálnych bodov pred druhým kandidátom.“ V prezidentskej funkcii bude môcť zotrvať až do roku 2025.

Americký prezident Donald Trump už podpísal nariadenie zakazujúce americkým firmám a jednotlivcom určité transakcie s venezuelskou vládou v snahe znížiť schopnosť Caracasu speňažovať svoje aktíva. Nariadenie spomína „zlé hospodárenie a štátnu korupciu na úkor venezuelského ľudu a ich prosperity a pretrvávajúcu represiu politickej opozície“.

Maduro v reakcii na toto nariadenie zase oznámil, že vyhostí najvyššie postaveného diplomata USA vo Venezuele. Chargé d’affaires Todd Robinson dostal spolu so svojím zástupcom Brianom Naranjom 48 hodín na opustenie krajiny. Naopak, ruský prezident Vladimir Putin Nicolásovi Madurovi k výsledkom volieb zablahoželal a zaželal mu úspech pri riešení „ekonomických a sociálnych výziev“, ktorým krajina momentálne čelí.