Úvod Politika EÚ chystá ďalší diel seriálu protiruských sankcií

EÚ chystá ďalší diel seriálu protiruských sankcií

Reprodukcia: archív

Ďalšie sankcie proti Rusku, ktoré Európska únia prerokúva v súvislosti s incidentom v Kerčskom prielive, spočívajú v zaradení skupiny ľudí do čierneho zoznamu EÚ. Potvrdil slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák na stretnutí ministrov zahraničných vecí únie.

“Nové sankcie EÚ v súvislosti s Kerčom znamenajú zaradenie niekoľkých ľudí do čierneho zoznamu. Nemám dôvod si myslieť, že rozhodnutie o ich zaradení nebude prijaté,” povedal. Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová na ministerskom stretnutí v Bruseli vyhlásila, že nové sankcie proti Ruskej federácii (RF) môžu byť schválené krajinami EÚ počas najbližších dvoch týždňov, ak nepríde k pozitívnym zmenám v situácii.

Predtým zdroj v štruktúrach EÚ oznámil v Bruseli, že sa krajiny EÚ dohovárajú o nových sankciách proti RF z dôvodu zadržaniu ukrajinských lodí a námorníkov, ktorí porušili ruskú hranicu. Predpokladá sa, že ide o zaradenie niekoľkých ďalších mien na zoznam individuálnych sankcií. Zdroj však vyjadril pochybnosti, že všetky procedúry budú dokončené do pondelka. Podľa jeho slov sa to dá očakávať “v najbližšom čase.“

Dvadsiateho piateho novembra 2018 porušili ukrajinské vojenské lode Berďansk, Nikopol a Jany Kapu štátnu hranicu Ruska. Niekoľko hodín vykonávali na mieste nebezpečné manévre a ignorovali požiadavky ruských úradov. Následne bolo rozhodnuté týchto narušiteľov zadržať. Na palube sa nachádzalo celkovo 24 členov armády vrátane pracovníkov Služby bezpečnosti Ukrajiny. Všetci boli zatknutí a obvinení z porušenia štátnej hranice.

Kyjev následne obvinil Moskvu z agresie. Ukrajinská vláda na území desiatich oblastí vyhlásila vojnový stav. Tento režim dovoľoval dočasne obmedziť ústavné práva a slobodu občanov, vrátane práva na účasť vo voľbách.

Ruský prezident Vladimir Putin označil incident v Kerčskom prielive za vopred naplánovanú provokáciu, ktorá súvisí s veľmi malými šancami Petra Porošenka v blížiacich sa prezidentských voľbách. Ruský prezident vyhlásil, že pohraničníci plnili svoje povinnosti, pokiaľ ide o ochranu štátnej hranice.