Úvod ZO ZAHRANIČIA EÚ ide trestať Bielorusko ďalšími sankciami. Lukašenko: Za migrantov si môžete sami

EÚ ide trestať Bielorusko ďalšími sankciami. Lukašenko: Za migrantov si môžete sami

Foto: archív

Európska únia uvalí sankcie na Bielorusko za to, že posiela tisíce migrantov na jej hranice. Počas návštevy Washingtonu to oznámila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Brusel obvinil Bielorusko z „obchodovania s ľuďmi“, pretože vábi tisíce migrantov, ktorých vzápätí posiela na hranice s Európskou úniou, aby ich nelegálne prekračovali.

Podľa von der Leyenovej nie je situácia na hraniciach medzi Poľskom a Bieloruskom migračnou krízou, ale pokusom „autoritatívneho režimu“ v Minsku o destabilizáciu situácie v susedných krajinách. “Pristúpime k rozšíreniu sankcií… Je dôležité, aby Lukašenko pochopil, že toto správanie bude potrestané,” uviedla von der Leyenová.

EÚ podľa diplomatov zvažuje, že do sankčného zoznamu týkajúceho sa zmrazenia aktív a zákazu cestovania zaradí ďalších 30 jednotlivcov a subjektov vrátane bieloruskej leteckej spoločnosti Belavia a cestovných agentúr.

Odborníci by mali v nadchádzajúcich dňoch definitívne dokončiť zoznam jednotlivcov a subjektov, na ktoré budú uvalené sankcie. Európska únia už uvalila sankcie na 166 jednotlivcov, ktorí majú vzťahy s bieloruským režimom, vrátane Lukašenka a jeho synov.

V súčasnosti sa Brusel apeluje na blízkovýchodné krajiny, aby prestali do Minska posielať lietadlá s migrantmi. Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell uviedol, že vyslanec únie navštívi niekoľko krajín vrátane Spojených arabských emirátov, Libanonu, Iraku a Turecka so žiadosťou miestnych predstaviteľov, aby cestovaniu migrantov zabránili.

Západ obviňuje bieloruský režim, že ako odvetu za uvalené sankcie posiela migrantov cez poľské hranice do EÚ. Poľsko ich však odmieta prijať, v dôsledku čoho uviazli na hraniciach tisíce ľudí, obkolesených ozbrojenými zložkami oboch krajín. Lukašenko tvrdí, že situáciu spôsobili západné krajiny, lebo ľudia utekajú pred vojnou vinou ich konania.