Úvod Spoločnosť EÚ je pre zaradenie dvojakej kvality potravín medzi nekalé praktiky

EÚ je pre zaradenie dvojakej kvality potravín medzi nekalé praktiky

Foto: archív

Veľvyslanci krajín Európskej únie sa dohodli na kompromisnom návrhu zmien pravidiel ochrany spotrebiteľa v EÚ. Rumunskému predsedníctvu to umožní už v marci začať s Európskym parlamentom vyjednávať o konečnej podobe príslušných legislatívnych zmien.

Medzi novinkami je aj zaradenie dvojakej kvality potravín medzi nekalé a teda nedovolené praktiky. Je to vec, o ktorú sa Slovenská republika a ďalšie krajiny zo strednej a východnej časti únie dlhodobo usilovali.

Po novom sa má za nekalú obchodnú praktiku považovať, ak sú v jednom členskom štáte ponúkaný tovar ako identický s tovarom na trhu v inej krajine, hoci má výrazne iné zloženie alebo charakteristiku, ak to nie je oprávnené legitímnymi a objektívnymi faktormi.

Medzi zmenami je tiež harmonizácia pravidiel pre určovanie pokút. Krajina si pre významné a niekoľko štátov EÚ zasahujúce prehrešky bude môcť stanoviť hranicu najmenej na štyroch percentách ročného obratu firmy v danej krajine, ale aj vyššiu.

Poškodení zákazníci majú mať právo na finančnú kompenzáciu či odstúpenie od zmluvy, ak sa stanú obeťou nespravodlivých obchodných praktík alebo napríklad agresívneho marketingu. Nové pravidlá majú okrem iného priniesť aj väčšiu transparentnosť a istoty pre spotrebiteľov pri nakupovaní na internete. Obchodníci im budú musieť poskytovať viac informácií.