Úvod ZO ZAHRANIČIA EÚ na samite G7 venovala do Globálneho fondu 550 miliónov eur

EÚ na samite G7 venovala do Globálneho fondu 550 miliónov eur

Jean-Claude Juncker. (Foto: archív)

Európska únia oznámila na samite G7 v Biarritzi finančný vklad do Globálneho fondu vo výške 550 miliónov eur. Ide o fond, ktorý predstavuje medzinárodné partnerstvo v boji proti AIDS, tuberkulóze a malárii na celom svete. Činnosti Globálneho fondu od jeho založenia v roku 2002 prispeli k záchrane 27 miliónov životov.

Dosluhujúci predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker pri tejto príležitosti pripomenul, že EÚ je silným zástancom činností Globálneho fondu, už od jeho vytvorenia, keď sa epidémie AIDS, malárie či tuberkulózy zdali byť neprekonateľné.

„Dnes oznamujeme rekordný príspevok vo výške 550 miliónov eur. Dúfame, že medzinárodné spoločenstvo bude nasledovať náš krok a zintenzívni boj o splnenie cieľu tohto fondu, ktorým je ukončenie epidémií týchto chorôb do roku 2030,“ uviedol Juncker v správe pre médiá.

Vyčlenenie uvedenej sumy v Biarritzi potvrdil predseda Európskej rady Donald Tusk, ktorý zastupuje EÚ na tohtoročnom samite G7. Záväzok EÚ „predbehol“ darcovskú konferenciu Globálneho fondu, ktorá sa uskutoční v októbri v Lyone.

Globálny fond sa snaží získať minimálne 12,6 miliardy eur na roky 2020 – 2022. Do roku 2023 by vyčlenené zdroje mali pomôcť zachrániť ďalších 16 miliónov životov, odvrátiť 234 miliónov infekcií, znížiť úmrtnosť na AIDS, tuberkulózu a maláriu na polovicu a vybudovať silnejšie systémy zdravotnej starostlivosti.