Úvod Politika EÚ podporila dohodu o brexite, otázniky však zostávajú

EÚ podporila dohodu o brexite, otázniky však zostávajú

Foto: archív

Prezidenti a premiéri 27 členských krajín Európskej únie potvrdili súhlas s textom zmluvy o vystúpení Británie z európskeho bloku. Na mimoriadnom samite v Bruseli odobrili aj právne nezáväznú politickú deklaráciu, kde EÚ a Británia opisujú, aké zmluvy v oblasti hospodárskej a ďalšej spolupráce chcú uzavrieť v najbližších rokoch.

Podľa predstaviteľa EÚ splnomocneného na rokovania Michela Barniera je dohoda o britskom odchode z únie potrebná do budúcnosti na budovanie dôvery medzi európskym blokom a Londýnom. „Zostávame spojencami, partnermi a priateľmi,“ podotkol Barnier a zdôraznil, že je čas, „aby sa každý ujal svojej zodpovednosti“.

„Hľadáme ten najlepší možný kompromis. A som presvedčený, že sa nám to podarilo,“ vyhlásil po rokovaní český premiér Andrej Babiš. Predpokladá, že ak britský parlament odmietne zmluvu o brexite, 27 členských krajín EÚ zvolá mimoriadny samit a spoločne sa rozhodnú, ako ďalej. Dokonca i Angela Merkelová priznáva, že „treba rešpektovať hlas britských občanov“.

Dohodnuté dvojročné prechodné obdobie znamená, že firmy budú môcť obchodovať s Britániou tak ako doteraz. Dohoda rieši aj finančné vyrovnanie medzi ňou a zostávajúcimi štátmi únie. Podľa Theresy Mayovej znamená dohoda o brexite pre Britániu návrat kontroly hraníc, koniec každoročných platieb do EÚ, ale aj plnú kontrolu nad vlastnými zákonmi.

Kým dohoda na európskej strane už zrejme nenarazí na komplikácie, Mayová môže mať v britskej snemovni problémy. Šéfka severoírskej Demokratickej unionistickej strany Arlene Fosterová už vyhlásila, že nepozná okolnosti, za akých by jej strana dokument podporila.

Dohoda je podľa nej neprijateľná, pretože oddelí Severné Írsko od Spojeného kráľovstva. Keď sa v decembri nepodarí presadiť prijatie dokumentu v skeptickom britskom parlamente, Londýn čaká s najväčšou pravdepodobnosťou tvrdý brexit.

Theresa Mayová. (Foto: archív)