Úvod ZO ZAHRANIČIA EÚ rozšírila sankcie proti bieloruským podnikateľom a firmám

EÚ rozšírila sankcie proti bieloruským podnikateľom a firmám

Alexandr Lukašenko. (Foto: archív)

Európska únia rozšírila sankcie proti viacerým bieloruským podnikateľom a firmám blízkym tamojšiemu prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Ide už o tretie kolo sankcií EÚ proti osobám či subjektom, ktoré únia viní z podpory Lukašenka a potláčania pouličných protestov.

Opozícia obviňuje vládu z falšovania výsledkov a za skutočnú víťazku volieb považuje svoju kandidátku Sviatlanu Cichanovskú. Na novom zozname sa nachádzajú mená 27 vládnych predstaviteľov, medzi ktorými sú aj bieloruský generálny prokurátor, minister pre informácie, podpredseda vlády a šéf štátnej televízie.

Brusel uvalil sankcie aj na dvoch podnikateľov, tri súkromné a štyri štátne spoločnosti vrátane vývozcu zbraní Beltechexport či technologickú firmu Synesis. Sankcie vrátane zmrazenia majetku či zákazu vydania víz uvalil i na samotného Lukašenka, jeho syna a viac ako 50 bieloruských predstaviteľov.

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell v novembri povedal, že nové sankcie majú mať dopad na „bežné ekonomické činnosti“ v Bielorusku. Cichanovská opätovne vyzvala európskych lídrov, aby zosilnili tlak na Lukašenkovu vládu. Urobila tak na pôde Európskeho parlamentu pri preberaní tohtoročnej Sacharovovej ceny za slobodu myslenia.