Úvod ZO ZAHRANIČIA EÚ by Škótsko privítala s otvorenou náručou, tvrdí Sturgeonová

EÚ by Škótsko privítala s otvorenou náručou, tvrdí Sturgeonová

Nicola Sturgeonová. (Foto: archív)

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová v interview pre taliansky denník La Repubblica vyhlásila, že nezávislé Škótsko by sa dokázalo rýchlo znovu pripojiť k Európskej únii. „EÚ by nás privítala s otvorenou náručou a rýchlo. Boli sme v Európe 40 rokov, sme veľmi spokojní s jednotným trhom, so smernicami a s nariadeniami EÚ,“ povedala Sturgeonová.

Sturgeonová znovu vyzvala britského premiéra Borisa Johnsona, aby povolil druhé referendum o nezávislosti Škótska, ak jej vládnuca Škótska národná strana (SNP) zvíťazí v májových regionálnych parlamentných voľbách.

„Máme na to právo. Nemôže nám plebiscit odmietnuť, ak SNP v máji získa viac ako 50 percent hlasov, zvíťazí demokracia, nepochybujem o tom,“ uviedla Sturgeonová. Dodala, že dúfa, že Británia dokáže po brexite uzavrieť dohodu s EÚ a prosperovať mimo bloku, no dodala, že osoby stojace za brexitom „každý deň preukazujú svoju ignoranciu a neschopnosť“.

V prvom hlasovaní Škóti v roku 2014 odmietli nezávislosť v pomere 55 ku 45 percentám. Tábor stúpencov vyhlásenia škótskej samostatnosti však odvtedy zosilnel v dôsledku odchodu Británie z EÚ, proti ktorému bola väčšina Škótov.

Britský premiér Boris Johnson je proti konaniu ďalšieho referenda o škótskej nezávislosti v dohľadnej budúcnosti. Škóti podľa neho odpovedali na otázku svojej samostatnosti už v roku 2014 a preto by sa vraj mala celá záležitosť riešiť najskôr až v ďalšej generácii.