Úvod Politika EÚ sprísňuje kontroly na vonkajších hraniciach

EÚ sprísňuje kontroly na vonkajších hraniciach

Foto: archív

Ako uviedol portál europskenoviny.sk, osoby vstupujúce alebo opúšťajúce územie EÚ, bez ohľadu na to, či ide o občanov únie alebo tretích krajín, budú podliehať prísnejším kontrolám. Vyplýva to z nariadenia, ktoré schválil Európsky parlament. Na novej právnej úprave sa poslanci neformálne dohodli so slovenským predsedníctvom v Rade ministrov EÚ 5. decembra 2016.

Nové nariadenie zaviaže členské štáty systematicky kontrolovať všetky osoby prekračujúce vonkajšie hranice EÚ a ich pasy prostredníctvom databázy odcudzených a stratených cestovných dokladov Interpolu, Schengenského informačného systému a ďalších relevantných databáz EÚ. Kontroly budú povinné pri prekročení vzdušných, námorných aj pozemných vonkajších hraníc EÚ, a to pri vstupe aj pri odchode z územia únie.

Návrh novej právnej úpravy predložila Európska komisia v decembri 2015. Ide o odpoveď na rastúcu teroristickú hrozbu v Európe po útokoch v Paríži, Bruseli a Berlíne, najmä však na fenomén zahraničných bojovníkov z EÚ, teda občanov únie, ktorí sa pridali k teroristickým skupinám ako Islamský štát.

Osoby, ktoré nebudú predmetom cielených kontrol, by mali prejsť aspoň bežnou kontrolou cestovných dokladov, aby sa overila ich platnosť a totožnosť cestujúcich. Nové pravidlá sa nebudú vzťahovať na Dánsko, Spojené kráľovstvo a Írsko.