Úvod ZO ZAHRANIČIA Brusel: Ukrajinskí vodiči nemusia mať vodičský preukaz EÚ, ani absolvovať vodičský test

Brusel: Ukrajinskí vodiči nemusia mať vodičský preukaz EÚ, ani absolvovať vodičský test

Foto: archív

Európska komisia (EK) navrhla zavedenie dočasných pravidiel týkajúcich sa ukrajinských vodičských preukazov, ktoré umožnia ukrajinským občanom s pobytom v EÚ používať ukrajinský vodičský preukaz bez toho, aby ho museli vymeniť za vodičský preukaz Európskej únie alebo absolvovať nový vodičský test.

Eurokomisia spresnila, že uvedený návrh bol vydaný v rámci režimu dočasnej ochrany utečencov z Ukrajiny. Navrhnuté opatrenie Bruselu zároveň zmierni požiadavky aj na profesionálnych vodičov.

Eurokomisárka pre dopravu Adina Valeanová v tejto súvislosti uviedla, že ľudia utekajúci z Ukrajiny pred vojenským konfliktom a hľadajúci útočisko v EÚ, musia mať v rámci eurobloku možnosť voľne sa pohybovať. Znamená to, že aj naďalej budú bez obmedzenia používať svoje vodičské preukazy.

„Ukrajinskí kamionisti v najväčšej miere zabezpečujú prepravu tovarov na Ukrajinu a z Ukrajiny vrátane obilia. Musíme zabezpečiť, aby mohli pokračovať vo svojej práci bez toho, aby museli absolvovať zdĺhavé administratívne postupy týkajúce sa svojich vodičských dokladov. Toto je cieľom navrhovaného nariadenia,“ uviedla komisárka v správe pre médiá.

Podľa nej prispeje k uľahčeniu tzv. „koridorov solidarity“ medzi EÚ a Ukrajinou a zvýši vývoz ukrajinských poľnohospodárskych produktov na svetové trhy. Návrh EK znamená, že po krátkom školení a teste budú môcť ukrajinskí vodiči nákladných vozidiel a autobusov predĺžiť platnosť svojich osvedčení o odbornej spôsobilosti vydaných na Ukrajine.

Umožní im to pracovať v krajinách únie počas obdobia dočasnej ochrany a pomáhať pri vývoze ukrajinského tovaru. Návrh eurokomisie ešte musí posúdiť Európsky parlament a ministri členských krajín v rámci Rady EÚ.