Úvod ZO ZAHRANIČIA EÚ vyhovela sťažnosti Poľska na rozšírenie kapacity plynovodu OPAL

EÚ vyhovela sťažnosti Poľska na rozšírenie kapacity plynovodu OPAL

Foto: archív

Súdny dvor Európskej únie vyhovel sťažnosti Poľska na Európsku komisiu, že v roku 2016 umožnila Rusku rozšírenie kapacity plynovodu OPAL, ktorý cez Nemecko prepravuje ruský plyn. Súd rozhodnutie komisie zrušil a konštatoval, že rozhodnutie bolo prijaté v rozpore so zásadami energetickej solidarity.

Plynovod OPAL nadväzuje na baltský podmorský plynovod Nord Stream. OPAL je pozemná časťou plynovodu Nord Stream 1, jeho vstupný bod sa nachádza v Nemecku a výstupný bod v Českej republike. Do prevádzky bol uvedený v roku 2011.

Európska komisia v októbri 2016 na základe žiadosti nemeckého energetického regulačného orgánu (Bundesnetzagentur) zrušila limit, ktorý Gazpromu z protimonopolných dôvodov povoľoval využívať len polovicu kapacity plynovodu OPAL, privádzajúceho zemný plyn z Ruska priamo do západnej Európy.

Obchádza teda Poľsko, pobaltské štáty a tiež Ukrajinu, ktoré plynovod kritizujú. Súd rozhodnutie EK na základe poľskej žaloby v decembri 2016 zablokoval a teraz vo veci vyniesol verdikt.