Úvod Politika EÚ vzala Lukašenka dočasne na milosť

EÚ vzala Lukašenka dočasne na milosť

Foto: archív

Európska únia sa rozhodla, že dočasne pozastaví platnosť sankcií uvalených na Bielorusko. K rozhodnutiu prišlo po bieloruských prezidentských voľbách, ktoré sa uskutočnili tým najtransparentnejším a najpokojnejším spôsobom, napísala agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie francúzskeho štátneho tajomníka pre európske záležitosti Harlema Désira.

Alexander Lukašenko v nich pri volebnej účasti 86,75 percenta jednoznačne zvíťazil s 83,5 percentami hlasov. Je to viac, ako záskal v predchádzajúcich voľbách v roku 2010. Bieloruský prezident je pri moci nepretržite už 21 rokov.

„Na nasledujúce štyri mesiace sme sa rozhodli platnosť sankcií uvalených na Bielorusko pozastaviť,“ uviedol Désir na stretnutí ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ v Luxemburgu.

„Tie voľby, samozrejme, nespĺňajú medzinárodné normy, ktoré platia pre nás,“ uviedol nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier, pričom však vyzdvihol určitý pozitívny vývoj v Bielorusku, akým je napríklad prepustenie politických väzňov.

Podľa Steinmeiera príde k zrušeniu sankcií proti Bielorusku od januára budúceho roka; toto rozhodnutie sa ale bude týkať len ľudí sankcionovaných z politických dôvodov, nie osôb uznaných za vinných z činov násilnej povahy.

Okrem cestovných zákazov pre Lukašenka a ďalších bieloruských predstaviteľov Západ podrobil sankciám aj viaceré tamojšie štátne spoločnosti. Oficiálnym ôvodom mali byť údajné diktátorské sklony prezidenta a nedemokratický politický režim.

V roku 2005 vtedajšia americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová označila Bielorusko za „poslednú diktatúru Európy“, v dôsledku situácie v oblasti ľudských práv a zákroku proti disentu.

V skutočnosti Západu prekážalo úzke Lukašenkovo spojenectvo s Moskvou a fakt, že roky odmietal tlak Západu na privatizáciu národného hospodárstva, ekonomickú liberalizáciu bieloruských trhov svoju a bezbrehé otvorenie krajiny západnému kapitálu.

Lukašenko sa po vypuknutí konfliktu na Ukrajine zapojil do snáh o mierové urovnanie konfliktu, čo Európska únia ocenila.

Foto: archív
Alexander Lukašenko a Vladimir Putin úspešne spolupracujú. (Foto: archív)