Úvod Politika EÚ zopakovala výzvu na dôkladné vyšetrenie vraždy Chášukdžího

EÚ zopakovala výzvu na dôkladné vyšetrenie vraždy Chášukdžího

Foto: archív

Európska únia zopakovala výzvu na „dôkladné, dôveryhodné a transparentné“ vyšetrenie vraždy saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího. Preskúma tiež „primerané opatrenia“ voči zodpovedným, uviedla vo vyhlásení šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová.

Napriek oznámeniu saudskoarabských predstaviteľov z 15. novembra, v ktorom informovali o najnovšom vývoji vo svojom vyšetrovaní, pretrváva „potreba úplne objasniť okolnosti tohto príšerného zločinu“, ako aj vyvodiť dôsledky voči zodpovedným, vyplýva z vyhlásenia, na ktorom sa Mogheriniová podľa agentúry DPA dohodla s ministrami zahraničných vecí členských štátov únie.

„Spolu s našimi medzinárodnými partnermi budeme starostlivo sledovať výsledky vyšetrovania a naďalej zdôrazňovať, že Saudskoarabské kráľovstvo musí zaviesť opatrenia, aby zaistilo, že niečo také sa už nemôže stať,“ píše sa ďalej v stanovisku.

Chášukdží zmizol 2. októbra po tom, ako vošiel do priestorov saudskoarabského konzulátu v Istanbule, aby si vyzdvihol doklady potrebné na sobáš s tureckou snúbenicou. Rijád pôvodne tvrdil, že novinár konzulát opustil. Saudskoarabská prokuratúra až neskôr potvrdila, že bol zámerne zavraždený. Chášukdžího podľa nej po vstupe na konzulát nadrogovali a následne zavraždili a rozštvrtili. Jeho telesné pozostatky sa doteraz nenašli.

Saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán, známy brutálnymi čistkami vo svojom okolí, sa chystal prevziať absolútnu moc vo svojej krajine. Ostrá kritika Chášakdžího mu nebola po vôli. (Foto: archív)

Prezident USA Donald Trump povedal, že Spojené štáty zverejnia svoje konečné závery v prípade vraždy Chášukdžího v najbližších niekoľkých dňoch. Podľa jeho slov pôjde o „úplnú správu“ zahŕňajúcu aj to, „kto to urobil“. Trump súčasne označil za „predčasné“ správy amerických médií, podľa ktorých CIA dospela k úsudku, že vraždu žurnalistu nariadil saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán.

Chášukdží, ktorý žil v dobrovoľnom exile v USA a prispieval do novín Washington Post, bol kritikom korunného princa Muhammada, faktického vládcu krajiny. Saudskoarabskí činitelia však tvrdia, že princ nemá s vraždou novinára nič spoločné. V súvislosti s vraždou dosiaľ obvinili 11 osôb a ďalšie vyšetrujú.