Úvod Politika EÚ zvyšuje tlak na členské štáty v relokácii imigrantov

EÚ zvyšuje tlak na členské štáty v relokácii imigrantov

Foto: archív

Európska komisia (EK) predložila štyri správy o pokroku dosiahnutom v súvislosti s opatreniami prijatými v rámci európskej migračnej agendy. Správy boli zverejnené s ohľadom na budúcotýždňový summit EÚ (22. – 23. 6.), na ktorom sa európski lídri budú venovať aj otázkam migrácie.

Komisia upozornila, že väčšina členských štátov únie ukázala, že premiestňovanie migrantov žiadajúcich o azyl funguje, ak existuje politická vôľa, a vyzvala členské štáty, ktoré tak ešte neurobili, aby podnikli príslušné kroky a splnili si svoje právne záväzky a „spravodlivo a primerane“ prispievali k fungovaniu mechanizmu premiestňovania (relokácie).

Exekutíva EÚ v tejto súvislosti spustila právne konanie proti Českej republike, Maďarsku a Poľsku, lebo aj napriek daným záväzkom zatiaľ nepremiestnili ani jednu osobu. Komisia zároveň vyzvala Slovensko, aby v najbližších týždňoch revidovalo svoju politiku pre žiadateľov o presídlenie s cieľom zosúladiť ju s rozhodnutiami Rady EÚ o relokáciách z Grécka. Slovensko prijalo dobrovoľný záväzok premiestniť 100 osôb z Grécka a Talianska, doteraz premiestnilo 16 osôb z Grécka, z Talianska nepremiestnilo nikoho.

EK vyzvala tiež na urýchlenie sfunkčnenia európskej pohraničnej a pobrežnej stráže a čo najrýchlejšie odstránenie nedostatkov v oblasti ľudských zdrojov a vybavenia. Brusel pripomenul, že dohoda medzi EÚ a Tureckom o migrácii priniesla výsledky, čo je zjavné zo znižovania počtu prekročení hraníc do Grécka a z úspešného presídlenia vyše 6 000 Sýrčanov, ktorým bola poskytnutá bezpečná a legálna možnosť odchodu do Európy.

Foto: archív
Foto: archív

Prvý podpredseda EK Frans Timmermans však upozornil, že migračné toky pokračujú na inom mieste v Stredozemnom mori a zahŕňajú tragické straty na životoch. „So zlepšujúcim sa počasím musíme intenzívnejšie spolupracovať s tretími krajinami, chrániť vonkajšie hranice EÚ, poskytovať útočisko tým, ktorí to potrebujú, a zabezpečiť rýchly návrat tých, ktorí nemajú právo zostať,“ opísal situáciu.

Eurokomisár pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopulos spresnil, že únia je založená na solidarite a spoločnej zodpovednosti a tieto základné hodnoty nie sú výnimkou ani pri migračnej kríze. „Nemôžeme a neponecháme členské štáty, ktoré majú vonkajšie hranice, osamote. Pokiaľ ide o premiestňovanie, vyjadrím sa úplne jasne: vykonávanie rozhodnutí rady o premiestnení je právny záväzok, a nie možnosť,“ odkázal komisár.

Komisia pripomenula, že tempo relokácií sa v roku 2017 zvýšilo, keď bolo od januára premiestnených takmer 10 300 osôb – päťnásobný nárast v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2016. K 9. júnu bolo celkovo uskutočnených 20 869 premiestení (13 973 z Grécka a 6 896 z Talianska).

Komisia trvá na tom, že do stanoveného termínu – do septembra 2017 – je možné premiestniť všetky oprávnené osoby (približne 11 000 registrovaných v Grécku a asi 2 000 v Taliansku, okrem príchodov za rok 2016 a 2017). Komisia upozornila, že po septembri neprestane platiť právny záväzok členských štátov týkajúci sa premiestňovania migrantov, pretože rozhodnutia Rady EÚ o premiestňovaní sa uplatňujú na všetky osoby, ktoré do Grécka alebo Talianska prídu do 26. septembra 2017.