Úvod ZO ZAHRANIČIA Eurokomisia predĺži opatrenia proti energokríze

Eurokomisia predĺži opatrenia proti energokríze

Foto: archív

Európska komisia chce predĺžiť platnosť mimoriadnych opatrení prijatých minulý rok v reakcii na energetickú krízu, aby sa chránila pred budúcimi cenovými šokmi a urýchlila budovanie obnoviteľných zdrojov energie.

Európska únia po začiatku vojny na Ukrajine zaviedla protiruské sankcie, ktoré mali vplyv na zníženie dodávok ruského plynu a zvýšenie jeho ceny. Stanovila cenový strop plynu, začala rýchlejšie udeľovať povolenia na projekty v oblasti obnoviteľných zdrojov energie a zaviedla pravidlá na zdieľanie zdrojov palív medzi členskými štátmi.

Keďže platnosť týchto opatrení sa má čoskoro skončiť, eurokomisia zvažuje návrh na ich predĺženie o jeden rok. “Analýzy ukázali, že je opodstatnené predĺžiť tieto režimy aj na budúci rok a naďalej využívať ochranu, ktorú nám poskytujú pred prípadným prudkým nárastom cien,“ uviedol vo vyhlásení pre spravodajskú agentúru Reuters nemenovaný vysokopostavený úradník EÚ.

Komisia podľa neho navrhne predĺženie po tom, ako sa v rámci únie dosiahne dohoda o nových pravidlách pre trh s plynom. Rokovania sa majú skončiť tento mesiac, ale ak zástupcovia členských štátov a Európskeho parlamentu nenájdu zhodu, môžu sa predĺžiť až do decembra.

Horný limit na ceny plynu rozdelil členské štáty. Viaceré krajiny vrátane Nemecka varovali, že obmedzenie cien by im mohlo spôsobiť problémy pri získavaní dodávok na svetových trhoch, zatiaľ čo Francúzsko, Poľsko a ďalšie štáty opatrenie podporovali ako nástroj v boji proti inflácii.

Limit, ktorého platnosť sa skončí vo februári, sa má aktivovať, ak európske ceny plynu prekročia 180 eur za megawatthodinu. Referenčný európsky kontrakt na plyn na burze TTF v Amsterdame nedosiahol túto úroveň od zavedenia stropu vo februári 2023.