Úvod ZO ZAHRANIČIA Európa a arabský svet sú proti anexii údolia Jordánu

Európa a arabský svet sú proti anexii údolia Jordánu

Foto: archív

Británia, Francúzsko, Taliansko, Nemecko a Španielsko v spoločnom vyhlásení kritizujú plán izraelského premiéra Benjamina Netanjahua anektovať časť okupovaného Západného brehu Jordánu, ak vyhrá blížiace sa parlamentné voľby. Nemecké ministerstvo zahraničia uviedlo, že ak by izraelská vláda územie naozaj anektovala, „predstavovalo by to závažné porušenie medzinárodného práva“.

Podobne sa vyjadril aj generálny tajomník OSN António Guterres. „Ak by sa také kroky uskutočnili, predstavovali by závažné porušenie medzinárodného práva. Boli by zničujúce pre šance na oživenie rokovaní o mieri v regióne, zároveň by silne podkopávali uskutočniteľnosť riešení oboma štátmi.“

Saudská Arábia zvolala mimoriadnu schôdzu ministrov zahraničia Organizácie islamskej spolupráce. Islamské kráľovstvo označilo Netanjahuov plán za neodôvodnený a za „veľmi nebezpečnú eskaláciu proti Palestínčanom“. Takisto vyhlásilo, že židovský štát by tým porušil medzinárodné právo a podkopal snahy o dosiahnutie mieru.

Vyhlásenie šéfa izraelskej vlády odsúdil aj predseda palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás, jordánsky minister zahraničia i Liga arabských štátov. Netanjahu má záujem predovšetkým o strategicky významnú východnú časť okupovaného Západného brehu Jordánu.

Oblasť tvorí hraničné pásmo s Jordánskom. V súčasnosti väčšinou patrí do takzvanej zóny C pod plnou bezpečnostnou a civilnou správou Izraela. Na vytvorení zón sa predstavitelia oboch štátov zhodli v polovici 90. rokov v mierovej dohode z Osla. Niekdajší izraelský minister obrany Avigdor Lieberman označil Netanjahuov návrh za smiešny. Podobne sa vyjadril aj líder opozície Benny Ganc.