Úvod Spoločnosť Európa čelí nedostatku mlieka a masla, pocítime to už na Vianoce

Európa čelí nedostatku mlieka a masla, pocítime to už na Vianoce

Foto: archív

Európa čelí nedostatku mlieka, masla a smotany. Ceny mliečnych produktov budú preto pokračovať v raste a v plnej miere to pocítime v období vianočných sviatkov. Uviedla to jedna z najväčších mliekarenských spoločností na svete, dánska firma Arla Foods.

Svetové ceny mlieka, ktoré v dôsledku znižovania produkcie vzrástli za posledných 12 mesiacov približne o 28 percent, sa v posledných mesiacoch stabilizovali. Ako sa však pre agentúru Reuters vyjadril šéf Arla Foods Peder Tuborgh, zásoby mlieka vo svete sú veľmi nízke. „Celý svet eviduje nedostatok mlieka,“ povedal Tuborgh s tým, že dôvodom sú práve veľmi nízke výkupné ceny komodity v minulom roku.

„Celá Európa zaznamenáva nedostatok smotany, masla a ďalších mliečnych výrobkov. A rastúci dopyt v období Vianoc nebude možné uspokojiť,“ povedal Tuborgh, podľa ktorého práve tento fakt ťahá ceny nahor.

Problémy odštartovalo rozhodnutie Európskej únie zrušiť v roku 2015 mliečne kvóty. To spôsobilo prebytky komodity a následný prudký pokles cien. V reakcii na to producenti v Európe minulý rok výrazne obmedzili výrobu, čo začiatkom tohto roka viedlo zasa k opätovnému rastu cien.

Arla, združujúca približne 12 500 farmárov v Dánsku, vo Švédsku, v Nemecku, Británii, Luxembursku, Holandsku a Belgicku, za 1. polrok tohto roka zvýšila výkupnú cenu mlieka o 19 percent. Zároveň dodala, že aj v nasledujúcich mesiacoch ráta s rastom cien. Ďalší vývoj svetových cien mlieka bude podľa analytikov závisieť najmä od blížiacej sa jarnej sezóny na Novom Zélande.