Úvod ZO ZAHRANIČIA Europarlament označil Rusko za “štát podporujúci terorizmus”

Europarlament označil Rusko za “štát podporujúci terorizmus”

(Foto: archív)

Poslanci Európskeho parlamentu v Štrasburgu schválili uznesenie, v ktorej označili Rusko v súvislosti s vojnou na Ukrajine za “štát podporujúci terorizmus”. Zároveň vyzvali 27-člennú EÚ, aby nasledovala príklad europarlamentu. Uznesenie podporilo 494 poslancov, 58 bolo proti a 44 sa zdržalo hlasovania.

V uznesení sa uvádza, že „úmyselné útoky a zverstvá páchané ruskými silami a ich zástupcami na civilnom obyvateľstve na Ukrajine, ničenie civilnej infraštruktúry a iné vážne porušenia medzinárodného a humanitárneho práva predstavujú teroristické činy a vojnové zločiny“. Poslanci na základe týchto skutočností označili Rusko za štát, ktorý používa prostriedky terorizmu.

Politická skupina Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) uviedla, že uvedená iniciatíva prišla na jej podnet. Nakoniec sa v pléne europarlamentu hlasovalo o spoločnom návrhu ECR, liberálnej skupiny Obnovme Európu a frakcie európskych ľudovcov. Poslanci z ECR pri tejto príležitosti predložili dlhý zoznam údajných teroristických činov Ruska na území Ukrajiny.

Poľská europoslankyňa a koordinátorka zahraničnej politiky ECR Anna Fotygová uviedla, že minulosť a súčasnosť ukázali, že Rusko je teroristický štát. „V tomto uznesení to hovoríme jasne. Malo by to mať aj následky.

Teroristický štát Rusko by mal byť porazený. Nemôžeme s teroristami vyjednávať ani s nimi obchodovať. Rusko by malo byť medzinárodne izolované, vrátane vylúčenia z Bezpečnostnej rady OSN,“ vyhlásila.

Keďže EÚ v súčasnosti nemôže oficiálne označiť štáty za podporovateľov terorizmu, Európsky parlament vyzval úniu a jej členské štáty, aby zaviedli vhodný právny rámec a zvážili pridanie Ruska na takýto zoznam.

Europoslanci okrem toho vyzvali členské štáty, aby zahrnuli ruskú polovojenskú organizáciu známu ako Vagnerova skupina, 141. špeciálny motorizovaný pluk známy aj ako „kadyrovci“ a ďalšie ozbrojené skupiny, milície a osoby financované Ruskom na únijný zoznam teroristov.

Zákonodarci ďalej vyzvali EÚ, aby neprestávala medzinárodne izolovať Rusko vrátane jeho členstva v medzinárodných organizáciách a orgánoch. Žiadajú obmedzenie diplomatických stykov s Ruskom, ako aj uzavretie a zákaz ruských štátnych inštitúcií v EÚ, šíriace propagandu vo svete. Europalament tiež vyzval členské štáty EÚ na dokončenie deviateho balíka sankcií proti Moskve.

Na uznesenie europarlamentu reagovala hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová. „Navrhujem označiť Európsky parlament za sponzora idiotstva,“ napísala v príspevku na sociálnej sieti.