Úvod ZO ZAHRANIČIA Europarlamentný výbor potvrdil oprávnenosť kritiky opozície: Klusa neodporučil schváliť za člena EDA

Europarlamentný výbor potvrdil oprávnenosť kritiky opozície: Klusa neodporučil schváliť za člena EDA

Martin Klus. (Foto: archív)

Výbor Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu neodporučil plénu schváliť slovenského kandidáta Martina Klusa za člena Európskeho dvora audítorov (EDA). Po vypočutí Klusa proti nemu hlasovalo 20 členov výboru, pričom nikto nehlasoval za a traja členovia sa hlasovania zdržali.

Europarlament bude hlasovať o odporúčaní výboru na nasledujúcej plenárnej schôdzi v Bruseli, ktorá sa uskutoční 29. až 30. marca. Ako sa uvádza v Zmluve o EÚ, každý členský štát navrhuje svojho kandidáta za člena EDA. Rada po konzultácii s Európskym parlamentom prijíma členov na obdobie šiestich rokov.

Mandát predchádzajúceho slovenského člena EDA Ladislava Balka sa skončil 6. mája 2022. Martin Klus bol v období rokov 2016 až 2020 poslancom Národnej rady Slovenskej republiky.

Od parlamentných volieb v roku 2020 do septembra 2022 bol štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí. V septembri 2022 sa vrátil do Národnej rady SR.

Po zverejnení nominácie za člena EDA čelil ostrej kritike opozície, ktorá poukazovala na fakt, že na spomenutú pozíciu nemá dostatočné vzdelanie a v tejto súvislosti sa dokonca hovorilo o predvolebnej korupcii. Smer-SD Klusa vyzval, aby sa kandidatúry vzdal, ten to však odmietol.