Úvod ZO ZAHRANIČIA Europoslanci chcú jednotnú nabíjačku na telefóny. Apple odmieta

Europoslanci chcú jednotnú nabíjačku na telefóny. Apple odmieta

Foto: archív

Európski poslanci vyzvali na prijatie normy, ktorá by stanovila podmienky povinného zavedenia jednotných nabíjačiek na mobilnú elektroniku. Európska komisia by podľa prijatého uznesenia mala do pol roka prísť s návrhom, ktorého hlavným cieľom má byť zníženie objemu elektronického odpadu.

Jednotnú nabíjačku by podľa rezolúcie schválenej výraznou väčšinou europoslancov mali výrobcovia predávať na mobilné telefóny, tablety, čítačky aj ďalšie prístroje. Komisia by zároveň mala zabezpečiť, aby si ľudia nemuseli kupovať novú nabíjačku s každým novým elektronickým zariadením a aby výrobcovia nepredávali svoje produkty priamo s nabíjačkami. Toto opatrenie by však nemalo viesť k zvýšeniu cien elektroniky.

„Reagujeme na situáciu, v ktorej sa výrobcovia telefónov aj napriek opakovaným deklaráciám nie sú schopní dohodnúť dobrovoľne. Nenaplnených memoránd sme už videli dosť, teraz je potrebné prejsť k legislatívnemu opatreniu,“ komentovala uznesenia česká podpredsedníčka europarlamentu Dita Charanzová, členka výboru pre jednotný trh a ochranu spotrebiteľa.

Podľa odhadov európskych úradov vyprodukuje každý Európan takmer 17 kilogramov elektronického odpadu ročne. Celkovo sa v EÚ každý rok vyhodí 12,3 milióna ton elektroniky, z čoho nabíjačky tvoria asi 50-tisíc ton. EK už v roku 2009 podpísala s výrobcami elektroniky dobrovoľné memorandum o univerzálnej nabíjačke, ale očakávania, že krok povedie k zjednoteniu výrobkov, sa nenaplnili.

Firma Apple, na ktorej podnikanie by mala nová regulácia značné dôsledky, zaujala negatívny postoj. Zjednotenie nabíjačiek podľa nej potlačí inovácie a poškodí zákazníkov aj celú ekonomiku. Americká spoločnosť by na novinku doplatila viac ako iné firmy, pretože iPhony a väčšina produktov firmy majú kábel s konektorom Lightning, kým prístroje s Androidom od rôznych spoločností zvyčajne konektor USB-C.