Úvod Politika Europoslanci sú znepokojení zo zhoršenia transatlantických vzťahov

Europoslanci sú znepokojení zo zhoršenia transatlantických vzťahov

Foto: archív

Vplyvná skupina poslancov Európskeho parlamentu vyjadrila znepokojenie zo zhoršenia transatlantických vzťahov za vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Obavy poslancov sú vyjadrené v liste Delegácie EP pre vzťahy so Spojenými štátmi (D-US), ktorého text získala AP. List má byť odoslaný členom Kongresu USA. Členovia delegácie v ňom kritizujú „čoraz zhubnejší prístup Bieleho domu“ k otázke transatlantických vzťahov.

Zdôraznili, že USA a EÚ by sa nemali navzájom oslabovať, pretože tým len nahrávajú svojim súperom na medzinárodnej scéne. Poslanci konkrétne odsúdili zníženie diplomatického štatútu delegácie Európskej únie v Spojených štátoch, ku ktorému prišlo v druhej polovici roka 2018. O tomto kroku rozhodol rezort diplomacie USA bez toho, aby o ňom informoval Brusel.

Delegácia EÚ vo Washingtone bola predtým americkou vládou považovaná za formálne rovnocennú ambasádam jednotlivých štátov a jej vedúci bol označovaný za veľvyslanca. Po novom sa v dokumentoch Štátneho departmentu označuje len za vedúceho delegácie, podobne ako napríklad šéf zastúpenia Africkej únie. Na túto zmenu nedávno upozornila nemecká stanica Deutsche Welle.