Úvod Politika Europoslancom, ktorých pozval Juan Guaidó, nepovolili vstup do Venezuely

Europoslancom, ktorých pozval Juan Guaidó, nepovolili vstup do Venezuely

Samozvaný "dočasný prezident Venezuely Juan Guaidó. (Foto: archív)

Venezuelská vláda nepovolila vstup do krajiny piatim európskym zákonodarcom, čo vyvolalo hnev u lídra opozície Juana Guaidóa, ktorý delegáciu pozval, informovala agentúra AFP. „Sme vyhostení z krajiny, vzali nám cestovné pasy a neinformovali nás o dôvodoch vyhnania,“ povedal španielsky europoslanec Esteban González Pons, ktorý skupinu viedol.

Jej ďalší členovia sú jeho krajania José Ignacio Salafranca a Gabriel Mato Adrover, Esther de Langeová z Holandska a Portugalčan Paulo Rangel. Všetci sú členovia Európskej ľudovej strany (PPE).

Guaidó na sociálnej sieti zákaz vstupu kritizoval a oznámil, že skupina bola „deportovaná izolovaným a čím ďalej, tým viac nerozumným režimom“. Guaidó sa chystá naverbovať v počas jedného týždňa milión dobrovoľníkov, aby čelili blokáde, ktorá bráni humanitárnej pomoci vo vstupe do krajiny.

Väčšina pomoci pochádza z USA. Venezuelský prezident Nicolás Maduro vyhlásil, že bude tieto zásielky blokovať, pričom ich označil za zbytočné a protizákonné. Z krízovej situácie vo svojej krajine viní americké reštrikcie a svojich domácich nepriateľov.