Úvod Politika Európska komisia asi spustí disciplinárne konanie proti Taliansku

Európska komisia asi spustí disciplinárne konanie proti Taliansku

Foto: archív

Európska komisia pravdepodobne spustí 5. júna disciplinárne konanie proti Taliansku. Dôvodom je neustále rastúci verejný dlh. Uviedli to pre agentúru Reuters dva zdroje z eurozóny. „Nálady jednoznačne smerujú k tomuto kroku,“ povedal jeden zo zdrojov. V prípade, že Európska komisia návrh na začatie disciplinárneho konania podá, Taliansko môže podľa agentúry Bloomberg skončiť s pokutou vo výške 3,5 miliardy eur.

Taliansku sa podarilo minulý rok v decembri vyhnúť takzvanej procedúre nadmerného deficitu, keď Rím uzatvoril s Európskou komisiou kompromis po ostrom spore za návrh rozpočtu na rok 2019. Ten pôvodne počítal s vysokými výdavkami s cieľom financovať predvolebné sľuby Ligy Severu a Hnutia piatich hviezd.

Na základe štatistických údajov za rok 2018 vzrástol dlh Talianska v minulom roku na 132,2 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) zo 131,4 percenta HDP v roku 2017. Európska komisia odhaduje, že tento rok by dlh mohol vzrásť na 133,7 percenta HDP a v roku 2020 na 135,2 percenta HDP. Pravidlá EÚ pritom v prípade dlhu stanovujú strop 60 percent HDP.

Taliansky vicepremiér Matteo Salvini však vyhlásil, že víťazstvo Ligy Severu vo voľbách do Európskeho parlamentu dáva strane mandát na presadenie daňových škrtov a zmien v rozpočtových pravidlách Európskej únie. Salviniho Liga Severu získala vo voľbách 34,3 percenta hlasov. To je jej najlepší výsledok v histórii a takmer dvojnásobné zlepšenie v porovnaní s vlaňajšími talianskymi parlamentnými voľbami.

„Prišiel čas, aby sme začali opätovne diskutovať o zastaraných pravidlách, ktoré poškodzujú Európu,“ povedal Salvini. Ako zároveň dodal, očakáva, že nová Európska komisia bude k Taliansku priateľskejšia.