Úvod Spoločnosť Európska komisia mieni zlikvidovať niektoré druhy zvierat

Európska komisia mieni zlikvidovať niektoré druhy zvierat

Foto: archív

Po normách na správne zakrivené uhorky či banány prichádza Európska únia s ďalším užitočným nariadením. Niektoré zvieratá, ktoré nemajú svoj prirodzený pôvod na starom kontinente, sa dostali na zoznam takzvaných invazívnych votrelcov, škodiacich biologickej rozmanitosti.

Únia má teda nových nepriateľov. Nie sú to však teroristi, ale vrany, medvedíky čistotné, niektoré druhy veveríc, korytnačiek, rakov či vodných vtákov. Podľa nariadenia sa preto musia likvidovať.

Dotkne sa to aj zoologických záhrad, ktoré musia zaistiť, aby sa tieto zvieratá ďalej nerozmnožovali. Samčekovia a samičky budú musieť žiť oddelene, prípadne im môžu veterinári naordinovať antikoncepciu či využiť kastráciu.

Podľa Bruselu ohrozujú totiž tieto živočíchy „pôvodné druhy, štruktúru a funkciu ekosystému v dôsledku zmien prírodných stanovíšť, predátorstva, konkurencie, prenosu nákaz, vytlačenia pôvodných druhov zo značnej časti areálu a genetických účinkov kríženia“.

Európska komisia na základe tohto nariadenia vydala zoznam, na ktorý budú po preskúmaní zaraďované zvieratá a rastliny. Tie začnú byť systematicky hubené. Keďže cieľom je aj zabránenie ich reprodukcii, postupne zmiznú zo všetkých štátov EÚ. V zoologických záhradách môžu dané druhy dožiť, ale musí sa zabrániť ich úniku do voľnej prírody.

Foto: archív
Foto: archív