Úvod Spoločnosť Európska komisia navrhne zrušenie striedania času

Európska komisia navrhne zrušenie striedania času

Foto: archív

Európska komisia (EK) sa rozhodla schváliť návrh na zrušenie každoročného pravidelného prechodu na letný čas. Želanie zrušiť striedanie času vyjadrili občania EÚ v nedávnom verejnom prieskume.

Aby bol zavedený jednotný celoročný čas, musel by s návrhom komisie súhlasiť aj Európsky parlament a jednotlivé členské štáty EÚ. ​„Ľudia to chcú, my to urobíme,“ povedal predseda EK Jean-Claude Juncker v rozhovore poskytnutom nemeckej verejnoprávnej ZDF. Dodal, že príde „večný letný čas“.

V rámci online konzultácie, ktorá prebiehala od 4. júla do 16. augusta 2018, bolo odovzdaných 4,6 milióna odpovedí zo všetkých 28 členských štátov únie, čo je doteraz najvyšší počet reakcií spomedzi všetkých verejných konzultácií. Podľa nemeckého denníka Die Welt sa väčšina hlasujúcich vyjadrila za ponechanie letného času počas celého roka.

Podľa stanoviska EK výsledky verejnej internetovej konzultácie naznačili, že viac ako tri štvrtiny (76 percent) respondentov považujú zmenu času dvakrát za rok za „veľmi negatívnu“ alebo „negatívnu“ skúsenosť. Respondenti ako hlavné dôvody na zrušenie zmeny času uviedli negatívne vplyvy na zdravie, zvýšenie počtu nehôd na cestách či nedostatočné energetické úspory.

Foto: archív

Najvyššiu mieru účasti na konzultácii – v percentuálnom vyjadrení obyvateľstva jednotlivých štátov – malo Nemecko (3,79 percenta), najmenší záujem bol medzi občanmi Spojeného kráľovstva (0,2 percenta), Rumunska a Talianska (0,4 percenta). Slovensko sa ocitlo na ôsmej priečke (0,60 percenta). K veľkým zástancom zrušenia každoročného prechodu na letný čas patria aj pobaltské štáty či Fínsko.

Táto letná konzultácia so širokou verejnosťou je súčasťou prehodnotenia smernice EÚ o letnom čase, ktorú EK iniciovala na základe početných žiadostí občanov, europarlamentu i niektorých členských štátov únie.

Vo väčšine členských štátov EÚ je letný čas dlhoročnou tradíciou, siahajúcou až do obdobia prvej a druhej svetovej vojny, respektíve do čias ropnej krízy 70. rokov 20. storočia, keď bolo hlavným cieľom zavedenia letného času šetriť energiu zohľadnením meniacej sa dĺžky dostupnosti denného svetla. Letný čas na úrovni EÚ funguje od 80. rokov minulého storočia.

Dnes však striedanie času mnohí považujú za nepotrebný prežitok, ktorý v súčasnosti nemá reálne opodstatnenie. Pôvodný dôvod na zavedenie letného času pominul, pričom časový posun spôsobuje skôr dodatočné náklady. Ktorý čas si každá členská krajina EÚ ponechá, bude v konečnom dôsledku závisieť od nej.