Úvod Komentáre Európska únia povýšila liberálnu ideológiu a spoločný trh nad ľudské životy

Európska únia povýšila liberálnu ideológiu a spoločný trh nad ľudské životy

Foto: archív

Európske liberálne elity si z nás robia žarty. Nechutné. Šéfka Európskej komisie, najpopulárnejší progresívny europoslanec či francúzsky prezident. Oni všetci. Títo ľudia totiž otvorene povýšili svoju ideológiu nad ľudské životy.

Dnes už nikto príčetný nepochybuje o tom, že pandémia koronavírusu sa dá poraziť jedine prísnymi, až totalitnými opatreniami. Niektoré politické špičky však nechcú urobiť ani to najdôležitejšie – hermeticky uzavrieť hranice jednotlivých krajín, pretože vírus po svete rozšírili cudzinci.

„Nacionalizmus nie je odpoveďou na COVID-19, pretože vírusy sa nestarajú o hranice alebo národnosti. Sme v tom všetci spolu. Potrebujeme európsky prístup na záchranu životov a odvážne zásahy na ochranu našej ekonomiky,“ napísal na sociálnej sieti Guy Verhofstadt.

Ak ste s týmto pánom ešte nemali tú česť, tak ide o tvrdého zástancu myšlienky federalizácie EÚ, a teda bojovníka za akési Spojené štáty európske. Pôsobil ako šéf liberálnej frakcie ALDE v europarlamente či na poste premiéra a ministra pre rozpočet v Belgicku. Keď malo svojho času Progresívne Slovensko konferenciu o budúcnosti našej krajiny, pozvali ho na ňu.

„Tento vírus nemá pas,“ uviedol pre zmenu šéf Elyzejského paláca Emmanuel Macron. Čo tým chcel povedať, nevedno, no dodal, že zatvorenie hraníc je v hre, ak to bude relevantné a medzitým rovnako kládol dôraz na európske riešenia.

„Majú silný spoločenský dopad, narušujú životy ľudí a cezhraničný obchod,“ okomentovala prípadné uzatváranie hraníc líderka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Nemka, ktorej krajina eviduje veľký počet nakazených, podobne ako Francúzsko.

Politička skritizovala aj obmedzenie na vývoz ochranných pomôcok a štátnu kontrolu nad nimi. „To vedie k opätovnému zavedeniu vnútorných hraníc, keď je potreba solidarity medzi členskými krajinami. Spoločný trh musí fungovať,“ povedala v Bruseli.

Nie, nesníva sa vám to. Traja najvyššie postavení politici svojej kategórie (akejsi myšlienkovej, štátnej a nadnárodnej) naozaj zo svojich pozícií nehodlajú ustúpiť, hoci tým môžu preukázateľne zachrániť doslova tisícky životov len v najbližších týždňoch. Nemám slov. Respektíve, mám, ale nehodia sa do komentára, ale do krčmy štvrtej cenovej skupiny.