Úvod ZO ZAHRANIČIA Európska únia predĺžila sankcie proti Rusku o pol roka

Európska únia predĺžila sankcie proti Rusku o pol roka

Reprodukcia: archív

Európska únia predĺžila hospodárske sankcie proti Rusku o ďalších šesť mesiacov. Ako dôvod uviedla „neúplnú realizáciu minských dohôd“ zo strany Ruska, informovali agentúry TASS a DPA.

„Európska rada predĺžila hospodárske sankcie zamerané na konkrétne odvetvia ruského hospodárstva do 31. júla 2020,“ uvádza sa vo vyhlásení Európskej rady. Sankcie sa zameriavajú na ruský finančný, energetický a obranný priemysel, bránia bankám v prístupe na trhy EÚ a obmedzujú dovoz určitých tovarov do EÚ.

Európska únia zaviedla reštriktívne opatrenia proti Rusku v júli roku 2014 v reakcii na opätovné pripojenie polostrova Krym k Rusku a kroky Moskvy, ktoré podľa EÚ viedli k destabilizácii situácie na východe Ukrajiny. Sankčné opatrenia boli sprísnené v septembri 2014.

Európska rada v marci 2015 spojila účinok reštriktívnych opatrení s údajným nedodržiavaním minských mierových dohôd zo strany Ruska. Odvtedy EÚ predlžuje hospodárske sankcie proti Rusku každých šesť mesiacov.

Tentoraz EÚ predĺžila sankcie po samite tzv. normandskej štvorky, ktorý sa konal 9. decembra. Na samite sa zišli hlavy štátov a vlád Francúzska, Nemecka, Ruska a Ukrajiny – Emmanuel Macron, Angela Merkelová, Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj. Konali sa tam aj prvé dvojstranné rozhovory Vladimira Putina a Volodymyra Zelenského, ktorý sa po tohtoročnom volebnom víťazstve zaviazal ukončiť ozbrojený konflikt.

Putin a Zelenskyj sa dohodli na realizácii úplného prímeria v Donbase do konca tohto roka. Na samite EÚ, ktorý sa konal 12. decembra, sa predstavitelia únie rozhodli predĺžiť protiruské sankcie po tom, ako ich o výsledkoch samitu normandskej štvorky informovali Merkelová a Macron, dodala DPA.

Predošlý samit normandskej štvorky na úrovni lídrov sa uskutočnil 19. októbra 2016 v Berlíne. Jeho účastníci potvrdili, že v konflikte v Donbase odvtedy nenastal nijaký prelom. Normandský formát je diplomatické zoskupenie najvyšších predstaviteľov Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka a ich ministrov zahraničných vecí. Jeho cieľom je urovnať krízu na východe Ukrajiny.