Úvod ZO ZAHRANIČIA Európska únia sa chce rozrásť o šesť balkánskych štátov

Európska únia sa chce rozrásť o šesť balkánskych štátov

Foto: archív

Európska komisia zverejnila plán začatia prístupových rozhovorov s balkánskymi krajinami. Proces prijímania nových členov Európskej únie by podľa neho malo byť možné kedykoľvek prerušiť, ak niektorá z krajín prestane plniť požadované kritériá. Komisia s novou metodológiou prichádza potom, čo vlani v októbri nesplnila sľub daný Albánsku a Severnému Macedónsku.

Obe krajiny splnili podmienky na začatie prístupových rozhovorov a väčšina prezidentov a premiérov sa na októbrovom samite vyslovila za štart rokovania, odpor francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona však situáciu zablokoval.

Niekoľko krajín na čele s Francúzskom vstup nových krajín podmieňuje práve zmenou prijímacích kritérií. Podľa eurokomisára Olivera Várhelyiho však zostáva zásadným cieľom EK rozšírenie únie o šesť balkánskych štátov.

Paríž predložil vlastný podnet k reforme rátajúci okrem iného s rozdelením doteraz jednoliateho procesu do radu postupných krokov. Zároveň požadoval, aby sa prijímacie konanie mohlo v ktoromkoľvek štádiu vrátiť na úplný začiatok, ak krajina prestane plniť nejaké kritérium.

Rozšírenie o šesticu balkánskych štátov – teda Srbsko, Čiernu horu, Albánsko, Severné Macedónsko, Kosovo a Bosnu a Hercegovinu zostáva cieľom Bruselu. S prvými dvoma spomínanými krajinami únia už prístupové rokovania vedie, Kosovo a Bosna sú od ich začiatku zatiaľ ďaleko.