Úvod Spoločnosť Európske, ázijské a ďalšie krajiny sveta pomaly vymierajú

Európske, ázijské a ďalšie krajiny sveta pomaly vymierajú

Foto: archív

Portál Science Alert uviedol, že napriek celkovému rastu populácie na zemeguli európske, ázijské a niektoré ďalšie krajiny sveta pomaly vymierajú z dôvodu poklesu pôrodnosti a zvýšeniu podielu starých ľudí. K nim patrí USA, Španielsko, Taliansko, Južná Kórea, Japonsko a tiež Čína.

Zníženie počtu práceschopných ľudí je označované za demografickú bombu. Aby bolo možné predísť problémom, je potrebné, aby na jednu ženu pripadali najmenej 2,2 deti. Tento koeficient však v mnohých krajinách klesol pod hranicu dvoch. V USA koeficient klesol na rekordné minimum – 1,76, pričom priemerná dĺžka života dosiahla 78,7 rokov. Počet penzistov rastie, demografická bomba sa v tomto prípade rieši veľkým počtom migrantov.

V Španielsku je koeficient na jednu ženu 1,5 pričom úmrtnosť prevyšuje počet narodených detí. K zvyšovaniu počtu obyvateľov dochádza len vďaka imigrácii. Napriek tomu však niektoré obce už prakticky vymreli. Podobné tendencie je možné pozorovať aj v Taliansku, kde ľudia nechcú mať veľa detí kvôli finančným problémom.

V Bulharsku je koeficient rodenia detí 1,46 a naďalej klesá rekordnou rýchlosťou. Očakáva sa, že k roku 2050 bude mať krajina len 5,4 milióna ľudí. V Lotyšsku vtedy bude už len 1,52 milióna ľudí. Japonský koeficient je 1,44 detí na jednu ženu. V Južnej Kórei 1,26. V Číne konečne ľuďom dovolili mať dve deti namiesto jedného. I tak ale k roku 2030 dosiahne štvrtina obyvateľstva vek 60 rokov. V Singapure je koeficient detí na jednu ženu jeden z najnižších – 0,83.

Slovenská republika sa v spomenutom zozname nenachádza, ale aj u nás, hoci demografi predpokladajú nárast plodnosti, úroveň už nedosiahne hodnotu dve deti na jednu ženu. Čísla sa majú pohybovať okolo 1,6 až 1,8 dieťaťa, teda ako národ vymierame.

Foto: archív