Úvod ZO ZAHRANIČIA WHO: Európske tempo očkovania je neprijateľne pomalé

WHO: Európske tempo očkovania je neprijateľne pomalé

Foto: Michaela Kolimárová

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) kritizovala Európu za „neprijateľne pomalú“ očkovaciu kampaň a vyjadrila tiež znepokojenie nad nárastom počtu nakazených novým koronavírusom v tomto regióne.

„Vakcíny sú našou najlepšou cestou z tejto pandémie… Tempo, ktorým sa očkuje, je však neprijateľne pomalé“ a „predlžuje trvanie pandémie“, uviedol vo vyhlásení riaditeľ WHO pre oblasť Európy Hans Kluge. Dodal, že epidemiologická situácia v Európe je „znepokojujúcejšia, ako za ostatných niekoľko mesiacov“.

„Musíme tento proces urýchliť zrýchlením výroby, znížením prekážok pri podávaní vakcín a použitím všetkých dostupných dávok očkovacích látok, ktoré máme uskladnené,“ pokračoval Kluge. Pred piatimi týždňami klesol týždenný prírastok počtu nakazených v Európe pod jeden milión.

Minulý týždeň však prišlo k zvýšeniu miery šírenia ochorenia COVID-19 vo väčšine krajín patriacich do tzv. európskeho regiónu WHO, kde bolo podľa Klugeho zaznamenaných 1,6 milióna prípadov. Celkový počet úmrtí súvisiacich s koronavírusom sa tam podľa neho „rýchlo blíži k hranici jedného milióna a celkový počet prípadov nákazy čoskoro prekročí 45 miliónov“.

„Pravdepodobnosť výskytu nových znepokojivých variantov rastie s rýchlosťou, akou sa vírus rozmnožuje a šíri, takže zamedziť prenosu prostredníctvom základných opatrení pre kontrolu chorôb je kritické,“ uviedla v rovnakom vyhlásení WHO regionálna koordinátorka pre mimoriadne situácie Dorit Nitzanová.