Úvod Politika Európski ľudovci pozastavili členstvo Orbánovmu Fideszu

Európski ľudovci pozastavili členstvo Orbánovmu Fideszu

Viktor Orbán. (Foto: archív)

Najvyšší politickí predstavitelia Európskej ľudovej strany (EPP) v Bruseli potvrdili pozastavenie členstva maďarskej vládnej strany Fidesz v najväčšej európskej “politickej rodine”. Pre TASR informáciu potvrdil europoslanec za KDH, ktorý mal hlasovacie právo.

Štefanec potvrdil správu, ktorú prostredníctvom sociálnej sieti zverejnil predseda EPP Joseph Daul, že za dočasné pozastavenie členstva hlasovalo 190 delegátov a proti boli iba traja. Podľa Štefanca, vedúceho slovenskej delegácie EPP v europarlamente, to znamená, že za toto rozhodnutie hlasovali aj členovia delegácie Fideszu, ktorá môže použiť dokopy 11 hlasov.

Slovensko, ktoré je v EPP zastúpené stranami KDH, SMK a Most-Híd, má spolu sedem hlasov, pričom jeden z nich patrí Štefancovi ako šéfovi platformy SME Europe v EP. “Toto rozhodnutie je dôkazom jednoty EPP a jasným signálom, že v každej situácii presadzujeme dodržiavanie pravidiel,“ uviedol Štefanec pre TASR.

Podľa Štefanca ide o kompromisné riešenie, s ktorým nakoniec súhlasila aj maďarská vládna strana. V praxi to znamená, že trojčlenný monitorovací výbor zohrá úlohu akejsi vyšetrovacej komisie, ktorá by v horizonte šiestich mesiacov mala rozhodnúť o opätovnom obnovení členstva Fideszu v EPP.

Ivan Štefanec. (Foto: archív)

Členmi monitorovacieho výboru sú bývalý predseda Európskej rady Herman Van Rompuy, rakúsky exkancelár Wolfgan Schüssel a bývalý šéf europarlamentu Hans-Gert Pöttering. Počas obdobia pozastaveného členstva Fidesz nebude mať právo zúčastniť sa na voľbách v štruktúrach EPP, čiže právo voliť a uchádzať sa o pozície v rámci strany.

Šéf belgickej Kresťanskodemokratickej a flámskej strany Wouter Beke vyhlásil, že list od šéfa Fideszu a maďarského premiéra Viktora Orbána, v ktorom sa ospravedlnil za to, že predstaviteľov viacerých členských strán EPP znazval „užitočnými idiotmi”, na situácii nič nemení. Orbánove ospravedlnenie síce prijíma, no názory Orbána na európske hodnoty a na migráciu podľa Bekea nemajú v európskej kresťanskodemokratickej rodine čo hľadať.